DBU

dbu-new1
Fundacja Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko) została założona w roku 1991 decyzją Niemieckiego Parlamentu Federalnego w celu wspierania przedsięwzięć w dziedzinie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw. Wsparcie udzielane jest w działach dotacyjnych techniki ochrony środowiska, badań naukowych, ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

Fundacja Deutsche Bundesstiftung Umwelt jest prywatnoprawną fundacją użytku publicznego i działa poza programami państwowymi, może je jednak uzupełniać. Zalicza się ją do największych fundacji ochrony środowiska na świecie.

Oprócz klasycznej działalności dotacyjnej fundacja Deutsche Bundesstiftung Umwelt realizuje w Europie Środkowej program stypendialny. Program ten opiera się na założeniu, że w Europie Środkowej i Wschodniej leży ogromny potencjał odciążenia środowiska oraz bogate zasoby przyrodnicze dla realizacji ochrony środowiska w europejskim wymiarze. Ponieważ wysoko wykwalifikowani i mocno zmotywowani młodzi naukowcy postrzegani są jako przyszli decydenci, Niemcy mogą odegrać ważną rolę przy przekazie wiedzy potrzebnej im do kształtowania koniecznych działań w ochronie środowiska naturalnego i ochrony przyrody w ich rodzimych krajach. Fundacja DBU wychodzi z założenia, że nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej mają szczególny deficyt w zakresie zintegrowanej ochrony środowiska w procesach produkcyjnych i dlatego sensowna jest orientacja na niemieckie standardy i na rozwinięte w Niemczech technologie ochrony środowiska. Ważnym celem tego programu wymiany z Europą Środkową i Wschodnią jest, aby przy pomocy tych młodych naukowców nawiązywać kontakty ponad granicami i znosić bariery.

Fundacja DBU wspiera realizację programu stypendialnego nie tylko finansowo. Wszyscy zagraniczni stypendyści są po przyjeździe do Niemiec objęci opieką i otrzymują wsparcie ideowe. Celem jest sukcesywna budowa sieci ekspertów, którzy nie tylko w trakcie trwania praktyki w Niemczech, lecz również w przyszłości będą utrzymywać ożywione kontakty między sobą i z DBU, przez co generalnie zostanie wzmożony transfer wiedzy i poszerzy się współpraca z partnerami niemieckimi.

W niektórych krajach Europy Wschodniej, tj. Polsce, Czechach i trzech krajach bałtyckich, fundacja Deutsche Bundesstiftung Umwelt rozpoczęła od 1997 roku tworzenie programów wymiany stypendialnej, służących wspieraniu młodych naukowców szkół wyższych w tych krajach. Podczas gdy program ten w Polsce kończy już swoją drugą pięcioletnią fazę, kooperacja w tym zakresie z krajami bałtyckimi i regionem kaliningradzkim oraz z Republiką Czeską istnieje od trzech lat, a nawet dopiero od roku. Łącznie dla młodych naukowców z tych krajów może zostać przyznanych w ciągu roku około 50 stypendiów naukowo- badawczych. Stypendyści przyjeżdżają z reguły na praktyki w niemieckich instytucjach, w których zdobywają kwalifikacje do dalszej pracy w ochronie środowiska, na sześć do dwunastu miesięcy. Przyjmującymi ich instytucjami są centra naukowo-badawcze i szkoły wyższe, lecz również przedsiębiorstwa, ministerstwa, urzędy i organizacje pozarządowe. Łączna liczba sfinansowanych stypendystów z wymienionych krajów wynosi obecnie 200 osób. Dodatkowo program został poszerzony na dotychczas nieuwzględnione kraje Europy Wschodniej, takie jak Węgry, Bułgaria i Rumunia.

Zapraszamy na stronę DBU, gdzie możecie znaleźć informacje o realizowanych projektach

Zmiana języka w ustawieniach strony: w menu poziomym umieszczonym na stronie głównej, nieco poniżej logo, w zakładce INTERNATIONAL należy wybrać odpowiedni język.

Reklama

Jedna myśl w temacie “DBU

  1. Dzień Dobry, Mam na imię Agata i jestem architektem na Politechnice Krakowskiej. Zajmuję się ostatnio tematyką ogrodów wspólnotowych. Wiem że dużą wiedzę na ten temat ma Katarzyna Bruszewska, z którą bardzo chciałbym nawiązać kontakt. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc…;). Pozdrawiam,
    Agata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s