XXII Gala rozdania stypendiów

W dniu 7 grudnia 2018 odbyła się XXII gala rozdania stypendiów, gdzie siedmiorgu nowym, wybranym w drodze konkursu stypendystom wręczono stypendia programu DBU.  W lutym 2019 wyjadą oni do Niemiec w celu realizacji swoich projektów związanych z ochroną środowiska. Tegoroczna gala odbyła się w Katowicach jako side event organizowany przez DBU w ramach konferencji Szczytu Klimatycznego ONZ COP24. Przy okazji gali, zorganizowany został również panel dyskusyjny „Strategie energetyczne: od poziomu regionalnego do globalnego” prowadzony przez Grzegorza Jabłonowskiego, w którym wzięli udział:

– laureaut prestiżowej nagrody Umweltpreis oraz założyciel Fundacji im Nowickiego – prof. Maciej Nowicki

– wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członek komisji kwalifikacyjnej programu stypendialnego MOE w Polsce – prof. Andrzej Mizgajski

– dyrektor zarządzający Climate Strategies – Andrzej błachowicz   

oraz reprezentująca ambasadę brytyjską w Warszawie – Lena Modzelewska.SAVE_20190102_160738.jpeg

Podczas panelu dyskusyjnego podjętych zostało kilka ważnych tematów z dziedziny strategii energetycznych. Dyskutowano między innymi nad udziałem procentowym energii odnawialnej w Polsce do 2030 r i czy wymagane 32% jest realne do osiągnięcia w tej nieodległej prespektywie. Żywą dyskusję wywołało wykorzystanie morskie farm wiatrowych, które są postrzegane w Polsce jako trwałe źródło energii odnawialnej oraz możliwości wykorzystania doświadczenia w tej dziedzinie bazując na strategii off-shore z Wielkiej Brytanii. Dyskusja obrała także globalny nurt i spróbowano pochylić się nad problemem promocji energii słonecznej i zastępowania węgla, a także sukcesów jakie osiągnięto do tej pory w tym zakresie w Chinach i Indiach.

Podczas gali swoje wystąpienia mieli również Alexander Bonde, Sekretarze Generalny DBU, dr Karol Mrozik, Prezes Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska oraz dr Nicole Freyer-Wille, koordynator Programu stypendialnego DBU. Zaprezentowali oni cele oraz osiągnięcia stypendystów oraz perspektywy rozwoju współpracy między krajami w zakresie finansowania projektów z dziedziny ochrony środowiska.

Stypenia wręczyli Alexander Bode oraz prof Nowicki gratulując i życząc nowym stypendystom sukcesów na ich drodze naukowej. Galę uświetnił występ duetu młodych wiolonczelistów Cellohilics, wykonujących utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. Po części oficjalnej zorganizowano wycieczkę do Muzeum Browarów Tyskich gdzie można było dowiedzieć się nieco o historii jak i tradycji warzelniczej najsterszego nieprzerwanie działającego browaru w Polsce. Wieczór zakończył się wspólnym wyjściem do pobliskiego Irish Pubu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s