Seminarium Jesienne w Zamku Czocha

XXI seminarium jesienne DBU-SdS odbyło się między 7 a 9 września w miejscowości Sucha w Zamku Czocha. W tych dniach mieliśmy przyjemność spotkania się w licznym gronie obecnych i byłych stypendystów wraz z ich rodzinami. W zamkowych klimatach było ok. 100 gości.

Podczas piątkowej kolacji goście mieli możliwość do wspólnego posiłku oraz konstruktywnych pogawędek w Sali Marmurowej gdzie do późnych godzin nocnych przybywali ostatni przyjezdni. „Chodź podróż długa same trudy wróży, nikt nie doznał przygody bez trudów podróży” Johan Wofgang Goethe. Pod tym oto hasłem rozpoczął się intensywny weekendowy program seminarium jesiennego. 

Po długiej nocy i sobotnim królewskim śniadaniu oficjalną część seminarium otworzył przemówieniem prof. Macieja Nowicki, dr Nicole Freyer-Wille i prezes zarządu SdS – dr Karol Mrozik. Po otwarciu nastąpiła krótka autoprezentacja wszystkich byłych stypendystów. Dzięki tej retrospekcji mogliśmy dostrzec jakie perspektywy kariery i rozwoju zapewniło stypendium poprzednim stypendystom. Jest to jedna z bardziej motywujących części całego spotkania. W dalszej części obecni stypendyści XXI edycji przedstawili swoje prace i wyniki w formie prezentacji.

Sesję rozpoczęła Maria Konieczna, która odbyła swoje stypendium w Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung GmbH-UFZ Department Umweltbiotechnologie, Leipzig. Podczas swojego stypendium Maria zajęła się zagadnieniem biodegradacji herbicydowych cieczy jonowych. Maria przybliżyła słuchaczom tematykę istotności herbicydów w kontrolowaniu oraz hamowaniu wzrostu niepożądanych roślin w uprawach.

Kolejna prelegentka – Weronika Makaruk z DGNB Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen, Stuttgart – zwróciła szczególną uwagę na miasta zmagające się obecnie z przeludnieniem, niekontrolowanym rozrostem i zanieczyszczeniem środowiska. Praca była skoncentrowana na gromadzeniu informacji  i argumentów o zrównoważonym budownictwie dla wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych. W tej kwestii dyskusję powinni podjąć wszyscy aktorzy procesu inwestycyjnego tak by uzyskać bardziej zrównoważone i przyjazne miejsca zamieszkania dla nas i kolejnych pokoleń.

Joanna Michalik, Landestalsperrenverwaltung Betrieb Spree/Neiße, Bautzen skoncentrowała się na istotnym aspekcie przywracanie ciągłości rzekom, które stanowią najdłuższe naturalne korytarze ekologiczne. Celem pracy była dokumentacja i ocena stanu przepławek po przebudowach oraz rozbiórkach budowli poprzecznych na rzekach. Joanna przedstawiła perspektywy dalszego rozwoju i propozycje zmian. Podkreśliła znaczenie regularnej kontroli przepławek.

Z Freiburg im Breisgau powrócił Tomasz Mrozik ze swoimi wynikami na temat metody monitorowania układów regulacji, przeznaczonej do zastosowania w automatyce budowlanej. Wczesne wykrycie oscylacji jest jednym z aspektów dzięki któremu można znaczeni podnieść efektywność energetyczną budynków, wydłużyć żywotność komponentów oraz poprawić komfort użytkowania.

Ewelina Skulimowska zajęła się na Technische Universität Berlin tematem zrównoważonej gospodarki wodami deszczowymi. Podczas prezentacji przedstawiła rozwiązania takie jak muldy chłonne, rigole czy zielone dachy, które służą zatrzymywaniu i infiltracji odpadów do gruntu zamiast odprowadzania ich do kanalizacji. Główną częścią projektu była analiza wybranych terenów w Berlinie, inwentaryzacja obecnych gatunków drzew i krzewów i dostępnej powierzchni zielonej, muld chłonnych a następnie analiza porównawcza z terenami mieszkalnymi w Krakowie.

Jowita Anna Niemczyk z XX edycji Programu zaprezentowała swoją pracę na temat zrównoważonego rozwoju metropolii zrealizowaną na Technische Universität Berlin. Zrównoważony rozwój jest podstawowym celem wszystkich działań podejmowanych na rzecz poprawy funkcjonowania oraz jakości życia we współczesnych miastach. Na podstawie obszernej analizy opracowano bazę 148 wskaźników zagospodarowania przestrzennego odpowiadających założeniom koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Swoją osobą zaszczycił nas Alexander Bonde, od 1 lutego 2018 Generalny sekretarz DBU. Po prezentacjach stypendystów jak zwykle rozgorzały bardzo ciekawe dyskusje. W tym roku miały one możliwość kontynuacji poprzez zorganizowany panel dyskusyjny, którego prowadzącym był prof. Maciej Nowicki, a poszczególnymi specjalistami byli: Dorota Zawadzka-Stępniak, Tomasz Pietrusiak, Marek Goździk oraz Jan Mizgajski. Panel dyskusyjny zakładał krótką prezentacje specjalistów z wybranych dziedzin środowiska, szczególnie problematycznych na terenie Polski. Poruszana tematyka dotyczyła problemów związanych z energią, odpadami, gospodarką wodną, różnorodnością biologiczną jak również możliwościami finansowania tych zmian.

Zwieńczeniem seminarium jesiennego była uroczysta rycerska kolacja, po której w nocnym klimacie goście udali się na zwiedzanie zamku.

Mamy nadzieję, iż pomimo długiej podróży do Zamku Czocha wszyscy zaznali pozytywnych doznań w trakcie seminarium w Suchej.

Już teraz zapraszamy na kolejne XXII seminarium jesienne, które odbędzie się między 6 a 8 września 2019.

Do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s