Zielone miasto – Lipsk

Cześć!

Nazywam się Marysia i swoją stypendialną przygodę odbywam w przepięknym Lipsku. Instytut, w którym prowadzę badania to Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung UFZ. Placówka posiada 6 głównych wydziałów, podzielonych na mniejsze jednostki naukowe. Moja praca badawcza związana jest z departamentem Biotechnologii Środowiskowej, którego pracownicy poszukują odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ochrony środowiska np.  „W jaki sposób można usunąć substancje szkodliwe dla środowiska z naturalnych ekosystemów lub jak ograniczyć zanieczyszczenie poprzez oczyszczanie ścieków? W jaki sposób chemikalia, na przykład pestycydy, przekształcają się w glebach?” i wiele, wiele innych 🙂

Instytut jest bardzo otwarty na gości międzynarodowych, dlatego też w moim zespole znajdują się badacze zarówno z Meksyku, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Włoch czy Indii! Po pracy chętnie wspólnie spędzamy czas, korzystając z uroków miasta i panującej pogody.

Miasto, zaraz za Berlinem, uznawane jest za główne centrum niemieckiej kultury i nauki, sama również muszę się z tym zgodzić. Poza zabytkami takimi jak Pomnik Bitwy Narodów, budynku Federalnego Sądu Administracyjnego czy przepięknego Ratusza znajdziemy tutaj bogatą ofertę festiwali i wydarzeń społecznych.

Nie bez znaczenia Lipsk nazywany jest zielonym miastem. Głównym środkiem transportu są rowery, które zdecydowanie ułatwiają dojazd do pracy czy nad pobliskie jeziora, które otaczają miasto. Zlokalizowane w wielu punktach miasta parki szczególnie mnie urzekły. Największy Clara-Zetkin-Park jest wspaniałym miejscem do odpoczynku po pracy oraz w weekendy kiedy mamy czas na organizowanie pikników. 

Na szczególną uwagę zasługuje też Lipskie ZOO, w którym jedną z głównych atrakcji jest replika lasu deszczowego czy… koala! Miejsce tak mi się spodobało, że odwiedziłam je już dwukrotnie 🙂

Serdecznie pozdrawiam i polecam odwiedzenie tego pięknego miasta!

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s