XX Seminarium Jesienne – Niemcza 2017

Co prawda z dość dużym opóźnieniem (w końcu to już ponad dwa miesiące minęły od naszego corocznego seminarium jesiennego), ale w końcu przekazujemy Wam krótką relację z tego wydarzenia.

Tym razem nasze spotkanie, byłych i obecnych stypendystów, zorganizowaliśmy w Niemczy od 08 do 10 września 2017 r. W seminarium udział wzięło ok. 50 stypendystów.

Jak już wiadomo od kilku lat mamy ustalony porządek naszych seminariów i tak tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczęliśmy w piątek wspólną kolacją.

W sobotę po krótkim przedstawieniu się wszystkich uczestników spotkania nastąpiły prezentacje aktualnych stypendystów XX edycji. Na różnorodność tematów nie możemy narzekać. Co roku stawiamy czoła kolejnym pomysłom i dyskutujemy nad rozwiązaniami, które mogą przyczynić się do ochrony środowiska, a tym roku zmierzyliśmy się z takimi zagadnieniami jak:

  1. Zastosowanie sieci neuronowych oraz metod uczenia maszynowego w modelowaniu hydrologicznym w kontekście zmian klimatycznych, które przedstawił nam Stanisław Bidowaniec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji). Swój staż realizuje na Technische Universität Dresden Institut für Hydrologie und Meteorologie.
  2. Ogrody miejskie i przestrzenie kreatywne jako przykład wspólnotowych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, wygłoszonym przez Annę Dańkowską, absolwentkę Wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej, która staż realizowała w id22: Institut für kreative Nachhaltigkeit Projekt.
  3. Dendrochemiczne analizy jako klucz do zrozumienia wpływu przemysłowych zanieczyszczeń powietrza na kondycję lasu w XX i XXI wieku – zagadnienie przedstawiła Karolina Janecka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Sosnowiec), która przebywa na stażu w Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald Mathematisch-Naturwissenschaftliche Fakultät Institut für Botanik und Landschaftsökologie AG Ecosystem.
  4. Badanie zależności absorpcji i efektów działania zanieczyszczeń środowiska w embrionach Danio pręgowatego (Danio rerio) zaprezentowanym przez Emila Jarosza z Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Chemii) realizującego staż w Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung GmbH – UFZ Bioanalytische Ökotoxikologie.
  5. Recykling materiałów magnetycznych, który przybliżyła nam Katarzyna Kapustka z Politechniki Częstochowskiej (Wydział Zarządzania) realizująca staż na Technische Universität Clausthal Institut für Polymerwerkstoffe und Kunststofftechnik.
  6. Analiza występowania bakterii Legionelli w wodach leczniczych, termalnych, które zgłębia Anna Mika z Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska) w Bayerisches Landesamt für Gesundheit und Lebensmittelsicherheit AP2: Arbeits- und Umweltmedizin, Epidemiologie
  7. Zrównoważony rozwój w metropolii: jak pogodzić suburbanizację z efektywnym planowaniem? Na które odpowiadała Jowita Niemczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej) będąca na stażu na Technische Universität Berlin Institut für Landschaftsarchitektur und Umweltplanung Fachgebiet Landschaftsarchitektur/Freiraumplanung.
  8. Ocena jakości reanaliz 20CR przy użyciu danych pomiarowych wybranych stacji meteorologicznych w Europie Wschodniej w latach 1850-1880 realizowanym przez Angelikę Palarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi) na Justus-Liebig-Universität Gießen Institut für Geographie Bereich Klimatologie, Klimadynamik und Klimawandel.

Po południu odbyło się otwarte spotkanie Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska. Ponadto należy wspomnieć, że tegoroczne seminarium było wyjątkowym, ponieważ świętowaliśmy okrągłą rocznicę 20-lecia seminariów jesiennych. Z tego powodu Stowarzyszenie przygotowało niespodziankę w postaci lampki szampana i tortu. Na sobotę przewidziane zostały także atrakcje sprzyjające integracji jak również możliwość skorzystania z oferty wellness i sportowej. Dzień zakończył się wspólnym grillowaniem, podczas którego mogliśmy poznać lepiej nową edycję i wymienić doświadczenia.

W niedzielę zaplanowana została wycieczka do Arboretum w Wojsławicach, czyli ogrodu dendrologicznego znanego z bogatego zbioru m.in. różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów.

Seminarium jak zwykle okazało się wspaniałym wydarzeniem. Stare kontakty mogły zostać odnowione. Zostały przedstawione interesujące projekty i wymienione spostrzeżenia. Już cieszymy się na kolejne seminarium i możliwość poznania nadchodzącej XXI edycji. I oczywiście przy każdej okazji namawiamy już do rozważenia aplikowania na XXII edycję w czerwcu-wrześniu przyszłego roku 🙂

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s