Rola organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego- dr Wojciech Szymalski

Podczas jubileuszowej gali wręczenia stypendiów XX edycji programu stypendialnego odbyła się również część konferencyjna, podczas której mieliśmy przyjemność wysłuchać także wykładów byłych stypendystów. Jednym z nich był wykład dr. Wojciecha Szymalskiego (stypendysta XI edycji, obecnie Prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju), który przedstawił nam Rolę organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Dla tych, którzy nie mogli być z nami podczas Gali, a dla pozostałych dla przypomnienia, przedstawiamy poniżej krótkie streszczenie tej prezentacji, przygotowane dla Was przez dr. Szymalskiego:

Patrząc z perspektywy praktyka organizacje pozarządowe przyjmują 4 role symbolizowane przez 4 przedmioty:

– Żarówka – to organizacja wytwarzająca pomysły i idee lub zapożyczająca je od innych poprzez analizy, raporty, dyskusje. Często mówimy o takiej organizacji Think Tank.

– Latarnia – to organizacja, która te idee promuje oraz edukuje społeczeństwo w zakresie danej idei.

– Lupa – to organizacja, która w szczegółach zajmuje się tworzeniem warunków dla realizacji danej idei poprzez działania pilotażowe lub monitoring i kontrolę otoczenia (tzw.: watchdog).

– Mrówka – to organizacja zajmująca się praktycznie wdrażaniem wybranej idei, realizująca konkretne przedsięwzięcia, a nawet inwestycje, np. Stowarzyszenie EKON w Warszawie zajmujące się selektywną zbiórką odpadów.

Często występują organizacje, zwłaszcza o większym potencjale, które łączą wybrane lub wszystkie te role. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju przeanalizowana w 2015 roku pod tym względem okazała się działać w każdej z tych ról, co nazwałem formułą 4P organizacji, od pierwszych liter czterech słów określających działania podejmowane w każdej z ról: Pomysł, Promocja, Pilotaż, Praktyka.

Kondycja tzw. trzeciego sektora w Polsce jest taka, jak kondycja zaufania społecznego w danym kraju. W Polsce wskaźniki zaufania społecznego zawsze były na niskim poziomie, niższym niż w krajach Europy Zachodniej. W efekcie wśród organizacji pozarządowych mamy wyraźną dominację znaczenia fundacji nad stowarzyszeniami. Fundacje mają z reguły silnych liderów, ale stoi za nimi mniejsze poparcie i aktywność społeczna. Właśnie brak tego aktywnego poparcia jest słabością organizacji pozarządowych, zwłaszcza ekologicznych, w Polsce. Stowarzyszenia opierają się w większej mierze na działaniu wspólnotowym i mają szansę stworzyć bardziej szerokie poparcie dla swoich idei i działań. Myślę, że trzeba nadal tworzyć warunki na stworzenie szerokiego (kilkumilionowego) ruchu ekologicznego w Polsce opartego na ogólnopolskim, godnym zaufania i powszechnym stowarzyszeniu.

 Dr Wojciech Szymalski

A wg Was jaką rolę odgrywają organizacje pozarządowe? Zapraszamy do komentowania i dyskusji 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s