„Po nitce do kłębka”, czyli jak zostałam stypendystką DBU

Drodzy Czytelnicy, z ogromną przyjemnością chciałabym się krótko zaprezentować jako tegoroczna laureatka XX Edycji Programu Stypendialnego DBU.

Drodzy Stypendyści, serdecznie gratuluję Wam ogromnego sukcesu, jakim niewątpliwie jest otrzymanie stypendium DBU. Jestem zaszczycona, iż mogłam znaleźć się w grupie tak kreatywnych osób, z którymi dzielę chęć działania na rzecz ochrony środowiska.

Nazywam się Jowita Niemczyk i jestem absolwentką Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Swój udział w programie stypendialnym zaplanowałam już na pierwszym stopniu studiów i z niecierpliwością czekałam na uzyskanie tytułu magistra, aby w końcu móc zaaplikować o stypendium.

Planowanie przestrzenne i ochrona środowiska to dziedziny, które powinny znajdować się w pełnej symbiozie. Wszystkie projekty nad którymi pracowałam, odbywały się pod szyldem zrównoważonego rozwoju. Ponadto, miałam niesamowite szczęście spotkać wielu wspaniałych naukowców – również specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, którzy stali się dla mnie wzorem i inspiracją, i to również oni po nitce do kłębka doprowadzili mnie do punktu, w którym znajduję się obecnie. Co więcej, miłość do natury obudziła we mnie chęć aktywnej ochrony tego, co kocham. Jeżeli przecież nie zadbam o naturalny krajobraz, to dokąd będę udawać się na swoje leśne wędrówki czy górskie wspinaczki? Gdzie będę realizować swoje fascynacje sportami wodnymi? Gdzie znajdę naturalny śnieg, aby pozjeżdżać na nartach?

Ochrona środowiska stała się głównym elementem moich naukowych i zawodowych doświadczeń i rozmyślań, ale dlaczego akurat Niemcy? To chyba najczęściej zadawane mi pytanie. A wszystko zaczęło się tak… Na drugim roku studiów wpadłam na pomysł, aby pojechać na Erasmusa. Strach przed nowym i obcym mi światem trochę mnie paraliżował, jednak zachęcona przez (najlepszego!) Wydziałowego Koordynatora Erasmusa oraz obdarzona wsparciem i zaufaniem swojego promotora, zdecydowałam się na podróż w nieznane. Kiedy przyszło mi wybrać miasto, w pierwszym momencie pomyślałam o Wiedniu. Do stolicy Austrii pojechałam jednak dopiero… na drugiego Erasmusa. Pierwszego natomiast odbyłam w uroczym mieście Erfurt – stolicy Turyngii. Czas, który tam spędziłam utwierdził mnie w przekonaniu, że moja przygoda z tym krajem na pewno się jeszcze nie kończy. Niemcy okazały się wspaniałym krajem pełnym życzliwych, otwartych i niezwykle pomocnych ludzi. Przyjaźnie tam zawarte kontynuuję do dzisiaj. Co zabawne, drugiego Erasmusa w Wiedniu również przypieczętowałam nowymi niemiecko-

polskimi przyjaźniami. Co mogę powiedzieć o współpracy z Niemcami? Są to ludzie z pasją, niezwykle precyzyjni, dokładni – po prostu perfekcjoniści! Praca z nimi to wyzwanie, ale też ogromna przyjemność i satysfakcja. Jednak co najważniejsze, moje zagraniczne przygody wskazały mi dalszy kierunek działania. Uświadomiłam sobie, że moim celem zawodowym jest praca w międzynarodowym środowisku nad tematyką o globalnym znaczeniu. Postanowiłam, że chcę aby mój przyszły zawód stał się moją życiową misją i pozwalał mi chociaż częściowo zmieniać świat na lepsze. Stąd też pomysł rozpoczęcia kariery naukowej. Stypendium DBU jest dla mnie połączeniem tego co kocham, czyli pracy ze wspaniałymi ludźmi i działania na rzecz ochrony środowiska oraz tego, co chcę w życiu robić, czyli pracy naukowej.

Bardzo cieszę się również z kursu językowego, którym rozpocznę swoją kolejną przygodę. Nie mogę się doczekać, aby poznać bliżej pozostałych stypendystów, bo przecież nowych znajomości i doświadczeń nigdy dość! Poza tym, nauka języków to czysta przyjemność. Zatem macht’s gut und bis später!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s