Umweltpreis 2016

Umweltpreis – to od tej nagrody wszystko się zaczęło, to właśnie dzięki niej w tym roku w Polsce możemy obchodzić 20-lecie programu stypendialnego DBU. Prof. Maciej Nowicki otrzymał ją za zasługi w dziedzinie ochrony środowiska. Swoją nagrodę pieniężną przekazał na stworzenie programu stypendialnego dla młodych, zdolnych i ambitnych absolwentów polskich uczelni, umożliwiających zdobycie stażu w Niemczech w szeroko pojętej branży ochrony środowiska. To właśnie to kolejne dokonanie Profesora zostało zauważone i docenione przez DBU, które po wyczerpaniu środków Fundacji Nowickiego, przejęło program stypendialny pod swoje skrzydła i jako fundator doprowadziło do jego rozrostu na 18 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tak samo jak i idea programu stypendialnego nie umarła, tak samo i Umweltpreis nie zaginęło. Nagroda ma już swoją długą tradycję, a DBU już po raz 24 przyznało „ekologiczne noble” Umweltpreis  – tym razem 30 października 2016 r. w Würzburgu.

Polskę i Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska reprezentowali:

  • Prof. Maciej Nowicki wraz z Żoną,
  • Karol Mrozik – prezes Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska, a także Krajowy Koordynator Międzynarodowego Programu Stypendialnego DBU (stypendysta XI edycji),
  • Anna Zięba – Manager SdS ds. Programu Stypendialnego DBU (stypendystka XIV edycji),
  • Zuzanna Arkuszyńska- stypendystka XVIII edycji,
  • Marek Kaszuba- stypendysta XVIII edycji, obecnie stypendysta DBU w zakresie studiów doktoranckich,
  • Karina Frączak- stypendystka XIX edycji,
  • Aleksandra Zarzycka- stypendystka XIX edycji.

DBU jak co roku przygotowało wspaniały program jak i oprawę wizualną samej ceremonii wręczenia nagrody. W tym roku nagrody otrzymali:

  • Bas van Abel, przedsiębiorca z Amsterdamu z Fairphone B.V., za etyczny Smartphone Fairphone, który składa się głównie z nieszkodliwych dla natury komponentów, został zaprojektowany z takich materiałów, aby można było je odzyskać i przetworzyć ponownie.
  • a także naukowiec Prof. Dr.-Ing. Angelika Mettke z Cottbus (BTU) wraz z przedsiębiorcą Walterem Feeß (Kirchheim/Teck – Heinrich Feeß GmbH & Co. KG), za ideę ponownego wykorzystania prefabrykatów betonowych i betonu z recyklingu.

Ze szczegółami nagrodzonych projektów można zapoznać się na stronie DBU: https://www.dbu.de/123artikel36909_2442.html, jak również ze zdjęciami: https://www.flickr.com/photos/d_b_u/sets/72157676083336025

Głównym punktem było oczywiście wręczenie Umweltpreis, jednak dodatkowo zorganizowane zostało przez niemieckie zrzeszenie Alumni zwiedzanie Würzburga oraz wg corocznej tradycji spotkanie Alumni dla wszystkich byłych i obecnych stypendystów DBU. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że tematem spotkania Alumni było 20-lecie programu stypendialnego w Polsce.

Zdjęcia wykonali: Marek Kaszuba, Anna Zięba


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s