seminarium jesienne 2016

Rok minął jak jeden dzień i mogliśmy ponownie spotkać się na seminarium jesiennym w Polsce. Tym razem Zarząd Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska zaprosił nas w dniach 9-11 września 2016 r. do położonego ok. 30 km na północ od Kielc, Suchedniowa, gdzie w Hotelu Paradiso spędziliśmy w swoim gronie wspaniały weekend.

Piątek, jak już wiadomo, to dzień przyjazdów zaproszonych gości oraz wszystkich członków SdS. Do późnych godzin wieczornych zjeżdżaliśmy się do hotelu, aby spędzić razem piątkowy wieczór, jak i poznać nową edycję programu stypendialnego.

W sobotę po śniadaniu rozpoczęła się oficjalna część seminarium. Po powitaniach przez Prof. Nowickiego, Dr Nicole Freyer-Wille i przedstawiciela Zarządu SdS- Bolesława Michałowskiego nastąpiła krótka autoprezentacja wszystkich obecnych osób, a później dzięki prezentacjom aktualnej XIX edycji mieliśmy możliwość bliższego zapoznania się z tematyką obecnie realizowanych staży.

Wystąpienia rozpoczęły się tematem weryfikacja i ocena metody badawczej bakterii z grupy Anammox w celu oceny wpływu różnych rodzajów ścieków na ich aktywność, który przedstawiła Katarzyna Nazarewicz, realizująca swój temat w Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover.

Następnie Ola Biernaczyk, która realizuje staż na Freie Universität Berlin przedstawiła nam interakcje pomiędzy grzybami endofitycznymi a ich gospodarzami – trawami, w warunkach stresu abiotycznego.

Po Oli przyszedł czas na Milenę Chraniuk, która zaciekawiła nas tematem wpływu związków emitowanych przez materiały budowlane oraz wyposażeniowe na człowieka i środowisko, tajemnice tego zagadnienia może zgłębiać w Fraunhofer Institut für Toxikologie und Experimentelle Medizin ITEM, zlokalizowanym w Hanowerze.

Po krótkiej przerwie kawowej i nabraniu sił na dalsze dyskusje zapoznaliśmy się z pomysłem Kariny Frączek dotyczącym adaptacji do zmian klimatu i promowania działań adaptacyjnych poprzez wykorzystanie aplikacji komórkowych. Karina swoje stypendium odbywa Umweltbundesamt Fachgebiet I 1.6 KomPass Kompetenzzentrum Anpassung an den Klimawandel.

Następnie z Natalią Jendrzejewską zastanawialiśmy się nad występowanie genów opornych na antybiotyki w oczyszczalni gruntoworoślinnej, co bada w Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung – UFZ w Lipsku.

Yaroslav Bezyk pokazał nam wyniki swoich badań z ifeu-Institut für Energie- und Umweltforschung Heidelberg dotyczące zagadnienia emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzącej z obszarów miejskich.

A na koniec Ola Zarzycka pokazała możliwości wykorzystania analiz danych przestrzennych w celu zmniejszenia negatywnego wpływu energetyki wiatrowej na nietoperze. Ola swoje stypendium odbywa w Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung w Lipsku.

Oczywiście każdy z prelegentów, jak co roku, mógł liczyć na ożywioną dyskusję.

Popołudnie z kolei przyniosło nam dyskusję dotyczącą pomysłów funkcjonowania i działania SdS, zachęciliśmy także obecną edycję do wstąpienia w nasze szeregi i zaangażowania się w działalność Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że skorzystają z zaproszenia 🙂

Wieczorem przyszedł czas na relaks. Próbowaliśmy swoich sił w SdSowej grze planszowej czy grze w „ekokarty” :), a wieczorem po kolacji grillowej mogliśmy zaprezentować swoje talenty taneczne.

W niedzielę przeszedł czas pożegnań. Część uczestników seminarium już z samego rana ruszyła w podróże powrotne, natomiast inni mogli udać się do Jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka.

Seminarium Jesienne 2016 jak i wiele innych seminariów stało się już historią i niewątpliwie jak wszystkie inne było udane, a my mieliśmy okazję spotkać się ze sobą w większym gronie i wymienić wiele spostrzeżeń, jak i po prostu pobyć ze sobą i dowiedzieć się co u każdego z nas wydarzyło się przez ostatni rok. Dla wielu z nas jest to jedyna możliwość spotkania się z osobami poznanymi podczas stypendium. Sdsowcy, którzy nie mogli przybyć na nasze seminarium, a bardzo chcieli: nie martwcie się! Następne seminarium już za rok 🙂

Do zobaczenia!

Reklama

Jedna myśl w temacie “seminarium jesienne 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s