Ruszył Wielki Spis Zapylaczy!

WSZ-header

 

Zaczęło się! Greenpeace wraz z naukowcami od maja b.r. prowadzi Wielkim Spis Zapylaczy, czyli szeregiem badań nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi, dzięki którym lepiej poznamy ich kondycję w Polsce i opracujemy skuteczne sposoby ich ochrony.

Wielki Spis Zapylaczy jest możliwy również dzięki nam, bo SdS w ramach akcji adoptował pszczołę 🙂 SdS PSZCZELIM BOHATEREM

Wielki Spis Zapylaczy składa się z trzech projektów badawczych dotyczących różnych aspektów życia owadów zapylających: ich rozmieszczenia, różnorodności oraz występowania w środowisku czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół.

W pierwszym projekcie – Społecznym Monitoringu Pszczół – może wziąć udział każdy z nas, dołączając do zespołu badawczego. To bardzo proste: wystarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie pszczoły, trzmiela lub innego zapylacza i dodać je na stronie monitoringpszczol.pl. Zdjęcia trafią do naukowców ze Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda, którzy je przeanalizują i opracują. W ten sposób wspólnie stworzymy największy zbiór danych o pszczołach w Polsce. Dzięki zaangażowaniu każdego z nas badanie będzie miało wielki zasięg, niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców!

Drugie badanie realizowane jest we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W pięciu województwach w Polsce założyliśmy 20 powierzchni badawczych, na których posadzone zostały rośliny miododajne. Na stworzonych w ramach badania kwietnych poletkach prowadzone są pszczele obserwacje. Dzięki temu sprawdzamy różnorodność gatunków pszczół w różnych środowiskach. Powierzchnie badawcze znajdują się na terenie sadów (ekologicznych i konwencjonalnych) oraz ogrodów miejskich. 

Trzeci projekt Wielkiego Spisu to badanie obecności czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół w różnych środowiskach i tego, w jaki sposób są one narażone na ich działanie. Sprawdzone zostanie między innymi, czy pyłek i nektar, którymi się odżywiają, jest bezpieczny.

Wszystkie trzy badania przyczynią się do opracowania skutecznych planów ochrony pszczół i owadów zapylających w Polsce.

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji Greenpeace i do dalszej adopcji pszczół!! Pogoda piękna, więc aparat w garść i biegnijcie robić zdjęcia – do ogrodu, na łąkę, do lasu 🙂 🙂 🙂

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s