Karina Frączek, SGGW w Warszawie (XIX edycja)

Witajcie!

Na samym początku chciałabym pogratulować wszystkim laureatom tegorocznej edycji Międzynarodowego Programu Stypendialnego DBU oraz tym którzy już wcześniej tworzyli to szacowne grono, do którego dołączam z nieskrywaną satysfakcją :).

Moja przygoda z ochroną środowiska rozpoczęła się, gdy przyjechałam do Warszawy na Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska (MSOŚ) na Uniwersytecie Warszawskim. Pomimo tego, że wcześniej mieszkałam w cieniu płockiej rafinerii będącej na liście największych trucicieli w Europie i idea działań na rzecz środowiska nigdy tak naprawdę obca mi nie była, ale dopiero wyjazd na studia pozwolił mi profesjonalnie podejść do tego zagadnienia. Ludzie, których poznałam na uczelni w znacznym stopniu wpłynęli na to, co teraz robię. Szczególnie miło wspominam wyjazdy terenowe i długie godziny spędzone w dziekanacie… na rozmowie i degustacji wszelkiego rodzaju ciast i innych pyszności. Podczas takich właśnie nieoficjalnych spotkań po raz pierwszy dowiedziałam się o możliwości otrzymania stypendium i wyjazdu do Niemiec na staż.

W trakcie studiów przyłączyłam się do Kola Naukowego studentów MSOŚ w ramach którego uczestniczyłam w organizacji konferencji, wyjazdach terenowych i wydarzeniach mających na celu szerzenie idei ochrony środowiska na różne sposoby. Były to kolejne miłe chwile spędzone w otoczeniu zdeterminowanych ludzi z pasją.

W 2013 roku wyjechałam na wymianę w ramach programu ERASMUS. Spędziłam wtedy pół roku w Holandii, studiując na Vrije Universiteit w Amsterdamie. Wtedy obudziła się we mnie pasja podróżowania. Holandia, Dania, Szwecja – wszędzie ciekawi ludzie, inna kultura, zwyczaje no i oczywiście jedzenie (chociaż z tym różnie bywało…).

Po powrocie do Polski kontynuowałam studia i rozpoczęłam praktyki w Ministerstwie Środowiska, które następnie przekształciły się w pracę w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju. Dzięki pracy w Wydziale Zielonej Gospodarki i Adaptacji do Zmian Klimatu zrozumiałam jak ważne jest budowanie świadomości i rozsądne planowanie przestrzenne w walce ze skutkami zmian klimatycznych.

Na co dzień staram się prowadzić zdrowy tryb życia: biegam (od momentu kiedy dowiedziałam się o alarmie smogowym tylko na bieżni..), czytam, chodzę na wykłady, debaty i spotkania z ciekawymi osobistościami, uwielbiam też muzykę bałkańską i gry planszowe. Najlepsze są jednak te chwile kiedy mogę pozwolić sobie na ucieczkę od codzienności. W takich sytuacjach autostop to według mnie jedna z najlepszych form podróżowania, zaraz po napędzie nożnym… :).

Swój staż odbędę w KomPass : Kompetenzzentrum Klimafolgen und Anpassung – instytucji która zajmuje się promocją, projektowaniem oraz monitoringiem działań związanych z adaptacją do zmian klimatycznych w Niemczech i w Europie. Moim zamiarem jest podzielić się obserwacjami dotyczącymi tego zagadnienia w Polsce, a także korzystając z doświadczenia i obserwacji zgromadzonych przez tą instytucję poznać mechanizm działań adaptacyjnych, który mógłby zostać zastosowany również w naszym kraju.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s