Anna Dańkowska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski (edycja XIX)

Witam serdecznie, gratuluję najmocniej wszystkim Laureatom i życzę nam wszystkim powodzenia i wytrwałości w stypendialnym zmaganiach! Już niedługo będziemy mieli szansę poznać się osobiście. Zanim to jednak nastąpi, pozwolę sobie napisać parę słów o sobie.

Na imię mi Ania, pochodzę z Wrocławia i tutaj, poza licznymi, dłuższymi lub krótszymi wyjazdami, mieszkam. Moja ścieżka naukowo-zawodowo-życiowa jest dosyć zawiła i prowadzi przez różne doświadczenia z różnych dziedzin, zawsze jednak bliskich środowisku.

Wyższą edukację zaczęłam od Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej. Podczas stypendium w ramach Erasmusa na Universidad de Granada w Hiszpanii odkryłam jednak, że od technicznego, ścisłego podejścia do spraw środowiska, bliższa jest mi perspektywa bardziej „miękka”, społeczna. Po uzyskaniu dyplomu dałam sobie czas na spełnienie marzenia o dalekich podróżach. Po powrocie z Ameryki Środkowej, zafascynowana tamtejszą rzeczywistością , podjęłam studia latynoamerykanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doprowadziły one do niesamowitego okresu w moim życiu: drugiego wyjazdu za Atlantyk, tym razem do Meksyku. W ramach stypendium rządu meksykańskiego prowadziłam badania dotyczące roli wody w kulturze oraz samoorganizacji społeczności tubylczych. Przyglądałam się również współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju realizowanej przez różnego rodzaju organizacje oraz owe społeczności. Badałam, co warunkuje powodzenie projektów w taki sposób powstających. Zapragnęłam robić coś wartościowego w swojej „lokalnej społeczności”, dlatego odkąd jestem z powrotem we Wrocławiu po obronie pracy magisterskiej (napisanej na podstawie badań w Meksyku), wraz za paroma osobami podejmujemy działania w ramach zorganizowania otwartego warsztatu (sprawdźcie hasła makerspace lub Fab Lab), służącego wymianie umiejętności z różnych dziedzin rzemiosła, wytwórczości, szeroko rozumianego DIY oraz nastawionego na promowanie postaw proekologicznych i obywatelskich.

W Niemczech będę miała przyjemność współpracować z prężnie działającą organizacją pozarządową: Institut für kreative Nachhaltigkeit z Berlina. Praktyka w tak doświadczonej organizacji na pewno zaowocuje cenną wiedzą, która pomoże w prowadzeniu fundacji. W ramach projektu chcę badać rolę, jaką pełnią tego rodzaju przestrzenie kreatywne oraz ogrody społecznościowe dla zrównoważonego rozwoju miasta.

 

Mimo, że mieszkając i pracując w Meksyku byłam szczęśliwa, to jednak zatęskniłam za Polską, dlatego bardzo się cieszę, że tym
razem wyjeżdżam tylko za drugi brzeg Odry, do Berlina. Miasto to jest pełne innowacyjnych projektów z obszaru, który chcę badać. Czekam zatem z niecierpliwością na rozpoczęcie stypendium.

Do zobaczenia na gali w najbliższą sobotę,

Ania

 

don


Jedna myśl w temacie “Anna Dańkowska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski (edycja XIX)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s