Czy to naprawdę minęło już pòł roku???

Nie mam pojęcia kiedy! 😉

Pierwsze sześć miesięcy mojego stypendium spędziłam w Passivhaus Institut w Darmstadt. Początkowo założeniem było, ze będę tam przede wszystkim certyfikować budynki pretendujące do miana pasywnych (czyli pracować z programem PHPP), a przy okazji siłą rzeczy zgłębiać tajniki takiego budownictwa. Jednak proporcja szybko się odwróciła, certyfikacji samej w sobie nie było aż tak dużo, więcej zaś pokrewnych jej zadań. Przy wszystkich jednak miałam szansę sporo się nauczyć. Wiele z nich wymagało ode mnie umiejętności, które miałam szczęście uzyskać na mojej macierzystej uczelni – Uniwersytecie Artystycznym, np. jak przedstawić graficznie koncept budynku pasywnego w możliwie krótki, zwięzły i czytelny sposób. Tu fakultatywne zajęcia z grafiki projektowej i godziny spędzone w różnorakich programach okazały się zbawienne.

Przez pół roku miałam okazję uczestniczyć w wielu procesach „od kuchni” – chociażby w przygotowaniu targów w Lipsku – Passivhaus Tagung – czyli corocznego największego takiego wydarzenia w branży. Do Instytutu przybyłam półtora miesiąca przed, więc właściwie trafiłam prosto w wir przygotowań. Także w czasie samych targów miałam szansę pomóc – niemal tydzień spędzony w Lipsku był niezwykle intensywny, ale mogłam dzięki temu uczestniczyć w wielu wykładach i wydarzeniach, na które normalnie nie mogłabym sobie pozwolić – chociażby ze względów finansowych (bilet nie należy do najtańszych).

Kolejne miesiące minęły pod znakiem pracy m.in. nad DesignPH – programem, który jest dodatkiem stworzonym przez PHI, używanym razem z programem Sketch-Up. Sam Sketch-Up jest jednym z bardziej dostępnych programów do modelowania 3d, jego nazwa nawiązuje do metody pracy – szybkiego szkicu. Budujemy w nim bardzo uproszczony model naszego budynku i jego otoczenia – tylko te, które są częścią „Gebäude Hülle” (cała powłoka budynku, która odgradza ogrzewane lub chłodzone wnętrze od zewnętrza) lub które mogą powodować zacienienie analizowanego budynku. Następnie przyporządkowujemy poszczególne elementy budynku – ściany, płytę fundamentową, dach, itp. do z góry określonych grup, które w szybki sposób jednocześnie przypisują też wartości danej przegrody. Jedną z ostatnich czynności jest analiza – wybieramy naszą „Gebäude Hülle” i wybieramy polecenie rozpoczynającę analizę. Uzyskujemy w ten sposób szacunek m.in. powierzchni przegród zewnętrznych, zacienienia, wstępne zużycie energii grzewczej, możemy dodatkowo określić parametry okien, przegród, klimat. Po tym procesie możemy wyeksportować uzyskane dane do PHPP i tam dalej opracowywać techniczne parametry budynku.

Sześć miesięcy w PHI dało mi ogólną perspektywę czym jest budynek pasywny, pozwoliło zapoznać się z zasadami, którymi się rządzi. Trudno powiedzieć, że zgłębiłam choć połowę całej tej wiedzy, ale na pewno jest to dla mnie dobry początek. Teraz, kolejne 5 miesięcy stypendium spędzę w biurze Rongen Architekten GmbH, początkowo w Wassenbergu, później w Erfurcie – tu praca niewątpliwie nabierze nieco odmiennej dynamiki i będzie wymagała innych kompetencji, co oznacza kolejny krok w głąb tematyki budownictwa pasywnego. Z pewnym smutkiem żegnałam Darmstadt, ale podążając za przyjętą zasadą, że rozwój nie znosi stagnacji, ruszam dalej, na podbój Wassenberga (nie, nie ma w tym nic dziwnego, że zastanawiacie się, gdzie to właściwie jest 😀 ).

A na koniec, jako że nie na samej pracy w Instytucie upływał ten czas, wrzucam parę zdjęć z wyjazdów – oczywiście wszystko w Passivstandard 😉

Bahnstadt Heidelberg

Bahnstadt Heidelberg

Bahnstadt Heidelberg

Freiburg

Freiburg

Freiburg


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s