Relacja z „Stipendiantenakademie” w Bad Bederkesa

W dniach 16-19 marca w miejscowości Bad Bederkesa, okolice Bremerhaven, odbyło się „Stipendiantenakademie”. Uczestniczyli w nim stypendyści z różnych edycji i krajów programu stypendialnego „DBU”. Poza uczestnictwem w wykładach była to również okazja do nawiązania nowych znajomości oraz niejednokrotnie ponownego spotkania innych stypendystów.

Warsztaty otworzyło uroczyste powitanie i wykład traktujący o przyszłości rozwoju zrównoważonego, które zostały wygłoszone przez profesora dr Wernera Wahmhoffa. Prowadzone w dwóch sekcjach tematycznych wykłady dotyczyły  zagadnień zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego oraz budownictwa ekologicznego.

W sekcji warsztatów dotyczących budynków proekologicznych prelegenci wymieniali się wiedzą i doświadczeniami związanymi z tematyką zagadnień budownictwa pasywnego, przyjaznych środowisku materiałów, aktywnych rozwiązań instalacyjnych, ochrony obiektów przed hałasem, czy prezentacją przyjaznych środowisku projektów. Tematyka zagadnień planowania przestrzennego dotyczyła przykładowo gospodarowania gruntami, środowiska naturalnego jego flory i fauny, rekultywacji, czy ochrony.

Podsumowując warsztaty ukazywały zagadnienie rozwoju zrównoważonego zarówno w skali obiektu jak i planowania przestrzennego. Tym samym można powiedzieć, że  dawały one możliwość rozważenia problematyki rozwoju zrównoważonego i skonfrontowania jej założeń i kierunków uwzględniając różne aspekty związane z planowaniem przestrzennym i budownictwem.

Na zakończenie seminarium odbyliśmy wspólną wycieczkę do „Zentrum für Aquakulturforschung” położonego w Bremerhaven nad morzem Północnym. Centrum zajmuje się przede wszystkim działalnością dążąca do polepszenia stanu zasobów wód, a także badaniem organizmów wodnych. Podczas wycieczki oglądaliśmy hodowlę i uprawę flory i fauny wodnej, czyli tak zwanej akwakultury.

Za wspólnie spędzony czas i przygotowanie warsztatów dziękujemy zarówno organizatorom jak i pozostałym uczestnikom.

tekst, Sylwia Kowalik, XVII edycja

„Stipendiantenakademie „Stipendiantenakademie „Stipendiantenakademie„Stipendiantenakademie„Stipendiantenakademieautor zdjęć, dr Karol Mrozik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s