Seminarium wprowadzające dla XVIII edycji

W dniach 26.02.2015 – 02.03.2015 w Osnabrueck odbyło się seminarium wprowadzające dla XVIII edycji polskich stypendystów Programu Stypendialnego Niemieckiej Fundacji Środowisko DBU. Tradycyjnie cała grupa zwycięzców procesu rekrutacyjnego odbyła wspólną podróż pociągiem zorganizowaną przez skupiające w swoim gronie byłych stypendystów Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska.

Jak co roku program spotkania był bogaty i szczegółowo zaplanowany. Oprócz części formalnej, obejmującej praktyczne informacje związane z załatwianiem formalności urzędowych i codziennym życiem w Niemczech, było też dużo zwiedzania. Podczas oficjalnego powitania w siedzibie fundacji przez profesora Wernera Wahmhoffa kierownika Wydziału Badań Środowiskowych i Ochrony Przyrody stypendyści zostali oprowadzeni po kompleksie budynków i zapoznani z wykorzystaniem w nim technologii i rozwiązań przyjaznych środowisku.

Ten punkt wzbudził szczególne zainteresowanie stypendystów zajmujących się kwestiami budownictwa ekologicznego – Pawła Urbanowskiego i Zuzanny Arkuszyńskiej. Paweł swój projekt będzie realizował w biurze architektonicznym z Hamburga: „Przedsięwzięcie ma na celu zrewitalizowanie według rygorystycznych przepisów ekologicznych (EnEV 2009, EnEV 2014) istniejącego XIX wiecznego pałacu i przeobrażenie jego funkcji na nowoczesne, przyjazne środowisku i wysokiej klasy apartamenty. Wszystko zapowiada się więc bardzo ciekawie”. Zuzanna natomiast na miejsce stażu wybrała Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt: „Mój plan stypendialny zakłada pół roku nauki we wspomnianym Instytucie i pół roku praktyki w biurze projektowym, które specjalizuje się w budynkach pasywnych i niskoenergetycznych. Myślę, że takie połączenie da mi możliwie kompletny obraz, jakie podejście mają Niemcy do tego tematu” ,

Drugiego dnia miała miejsce wizyta w Ogrodzie Botanicznym Osnabrueck znajdującym się na terenie byłego kamieniołomu. Tutaj zobaczyć można przykłady roślinności z różnych obszarów geograficznych np. w ogrodzie alpejskim oraz w kompleksie szklarniowym lasów deszczowych gdzie była możliwość spróbowania suszonego ziarna kakaowca.

Trzeci dzień to wycieczka do Ogrodu Zoologicznego Osnabrueck liczącego 300 gatunków zwierząt głównie afrykańskich i południowoamerykańskich. Wyjątkową częścią całego obiektu jest podziemne zoo w którym w warunkach laboratoryjnych obserwowane i badane są zachowania i zwyczaje różnych gryzoni jak golce czy pieski preriowe. Niezwykła elementem zoo jest tzw. Klimatropia poświęcona zmianom klimatycznym w której zwiedzający mogą zobaczyć parę niedźwiedzi hybrydowych Tipsa i Tapsa pochodzących od niedźwiedzia polarnego i niedźwiedzicy brunatnej.

Niezwykle atrakcyjnym i nastrojowym punktem seminarium było nocne zwiedzanie miasta z lampionami. Podczas spaceru po zabytkowej części miasta usłyszeć można było wiele ciekawych historii dotyczących np. prześladowania czarownic, rozwoju miasta w średniowieczu czy budowy muzeum Falixa Nussbauna. Wyjątkowo zajmujące i dynamiczne zwiedzanie miasta obejmujące m.in. wizytę w historycznej sali zawarcia pokoju po wojnie 30-letniej zakończyła się wejściem na wieżę widokową.

Ostatni dzień seminarium to rozjazd stypendystów do miejsc odbywania stypendiów do których należą m.in. Kilonia, Freiburg, Lipsk, Berlin. Od przyszłego roku seminarium wprowadzające zmienia swój charakter z kilkudniowego seminarium w dwutygodniowy kurs językowy z bogatym programem kulturowym, wycieczkowym i rozrywkowym.

Ten rok jest wyjątkowy także pod innym względem. Poprzez Polskę stypendium otrzymała Natalia Kulia absolwentka Uniwersytetu w Użhorodzie na Ukrainie, która oficjalnie nie należy do państw objętych stypendium DBU. Natalia będzie zajmować się tematyką turystyki w parkach narodowych. „W obecnych strategiach rozwoju regionalnego na Ukrainie wpływ antropogeniczny na wrażliwy ekosystem Karpat i parków narodowych nie jest brany pod uwagę głównie ze względów kryzysu ekonomicznego. Celem mojego projektu jest zebranie doświadczeń związanych ze zrównoważonym rozwojem turystyki w parkach narodowych i próba ich wykorzystania z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań”.
Fundacja DBU co roku przyznaje 60 stypendiów dla młodych absolwentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Kolejny proces rekrutacyjny rozpocznie się 16. czerwca i potrwa do 16. września.

Zachęcamy do aplikacji!

Zapraszamy do galerii:


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s