coraz bliżej …

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia stażów. Ostatni miesiąc mija mi bardzo intensywnie. Myślę, że w pewnym sensie rozpoczęłam już właściwie swoją przygodę ze stypendium. Od początku lutego doskonalę w Niemczech swoje umiejętności językowe – realizuję tutaj kurs języka niemieckiego. I śmiało mogę powiedzieć, że w porównaniu z kursami, które odbywałam w Polsce ten bije wszystkie na głowę (jeśli czytają nas przyszli stypendyści z Lipska polecam szkołę Sprachschatz – German Language School http://www.deutschkurse-leipzig.de). Na zajęcia uczęszczam od poniedziałku do piątku po 3 godziny dziennie. Jak wiadomo używanie języka na co dzień i nauka od Niemców zdecydowanie różni się od biernej nauki. Początki nie są łatwe, brakuje jeszcze wielu słów i wyrażeń, co potęguje we mnie stres przed praktyką, ale myślę, że z każdym dniem będzie coraz lepiej.

Jeśli chodzi natomiast o poszukiwania mieszkania to muszę przyznać, że w tej kwestii mam chyba najlepiej ze wszystkich stypendystów. Otóż w Lipsku od kilku lat mieszka moja siostra (nie bez powodu wybrałam Lipsk na pierwszym miejscu 🙂 ). Dzięki temu nie musiałam martwić się poszukiwaniami mieszkania, dobra duszyczka przygarnęła mnie do siebie i ze spokojem mogę rozglądać się za swoim własnym mieszkaniem.

Dzięki odbywaniu kursu w Lipsku mam także już za sobą pierwszą wizytę w firmie, w której odbywam staż. Podczas swojego stażu będę poruszać kilka zagadnień. Przede wszystkim będzie to rewitalizacja i dokumentacja fotogrametryczna. Otrę się jednak także o zagadnienie ochrony zabytków. Powszechnie wiadomo, że dynamiczne procesy polityczne, gospodarcze, środowiskowe i społeczne powodują ciągłe zmiany przestrzeni, niestety także w kontekście negatywnym. Postępująca urbanizacja doprowadza do zajmowania nowych terenów, a także powstawania obszarów zdegradowanych, które w wyniku przemian utraciły swoje pierwotne funkcje. Pociąga to za sobą wprowadzanie do krajobrazu elementów dysharmonijnych i coraz większe przeobrażenie środowiska. W celu polepszenia warunków środowiskowych tych obszarów, a także zmiany stylu i jakości życia podejmuje się działania rewitalizacyjne. Rewitalizacja, która scala wszystko w moim projekcie często obejmuje także rewaloryzację obiektów zabytkowych. Działania rewitalizacyjne obejmują chociażby zabytkowe śródmieścia, czy też tereny poprzemysłowe, które stanowią element naszego dziedzictwa kulturowego i są objęte, bądź wymagają objęcia, ochroną. Powoduje to, że ich renowacja przyczynia się do odnowy przestrzeni, ale także zachowania naszej tożsamości kulturowej. Dodatkowo firma, w której odbywam staż, specjalizuje się w zakresie fotogrametrii architektury, pomiarów deformacji budynków, cyfrowego przetwarzania obrazu i rozwoju oprogramowania wykorzystywanego na te cele, z naciskiem na obiekty zabytkowe.

Podczas realizacji swojego projektu zamierzam przeanalizować zmiany jakie zachodziły w procesie przygotowywania dokumentacji fotogrametrycznej oraz dokonać analizy informacji jakie może dostarczyć dokumentacja fotogrametryczna, zwrócić uwagę na wady i zalety tego rodzaju opracowań. Dodatkowo zamierzam porównać dokumentację fotogrametryczną z innymi źródłami danych, które mogą być wykorzystywane w procesach rewitalizacji. Wszystko to przełoży się na obraz rozwoju dokumentacji fotogrametrycznej, pokaże jakich informacji dostarczały opracowania w przeszłości, jak wygląda to obecnie oraz jakie są dalsze możliwości rozwoju i czy tego rodzaju dokumentacja sprawdza się w zaplanowaniu i przeprowadzeniu rewitalizacji.

Wspomnieć tutaj należy także, że samo miasto Lipsk, jest doskonałym przykładem wdrożenia dobrych praktyk rewitalizacyjnych, za którymi polskie miasta powinny podążać. Jednak o samym Lipsku innym razem 🙂

Tymczasem do zobaczenia na Einführungsseminar.

Sylwia


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s