Julita S. Gnatkowska, XVIII edycja

Cześć,

Czas płynie nieubłagalnie. Wydawałoby się, że dopiero przygotowywałam się do rozmowy kwalifikacyjnej, a już wielkimi krokami zbliża się dzień wyjazdu. Wraz z nadchodzącą chwilą w którym minę granice naszego pięknego kraju, stopniowo narasta we mnie stres. Jednak jest to stres motywujący do zdobycia doświadczenia, wiedzy i do wielkich czynów.

Staż odbywać będę w firmie Wehrle Umwelt w Emmendingen (10 km na północ od Freiburga). Po zapoznaniu się z zasadami panującymi w firmie, chciałabym przystąpić do wstępnej oceny schematów technologicznych MBR. Jest to pierwszy krok do poznania zasady działania technologii membranowych. Niestety, w Polsce nie miałam okazji zobaczyć oczyszczalni ścieków komunalnych wykorzystujących procesy mikro- i ultrafiltracji, co zwiększa tym samym moją ogromną ciekawość. Powinnam jednak podkreślić, że oczywiście procesy nanofiltracji i odwróconej osmozy są wykorzystywane w Polsce przy oczyszczaniu odcieków ze składowisk odpadów oraz w przemyśle.

Do tego dochodzi także analiza efektywności membrany, czyli badania nad współczynnikiem retencji R, selektywnością, przepływem objętościowym. Dalsze studiowanie membran to analiza porównawcza ścieków oczyszczonych metodami klasycznym i metodami niekonwencjonalnymi. Charakterystyka wyników zarówno na dopływie i odpływie z oczyszczalni pozwoliłaby na uzyskanie informacji o różnicy w skuteczności oczyszczania ścieków.

Oczywiście w zależności od wyposażenia laboratoryjnego w firmie mam zamiar wykorzystać 3 metody badań: pierwsza z nich to metoda klasyczna do oznaczania podstawowych wskaźników. Druga metoda: instrumentalna charakteryzująca się ogromną czułością. Polegająca na wyznaczeniu substancji o bardzo niewielkich stężeniach, ale jakże ważnych ze względu na ich szkodliwość na organizmy np. oznaczanie THM-ów za pomocą metod chromatografii. Ostatnia metoda to metoda hodowlana, związana z posiewem danego wskaźnika, indykatora w celu kontroli jakości wody pod względem mikrobiologicznym.

Podobnie jak Paweł, spędziłam sporo czasu na wg-gesucht.de. Wysłałam wiele zgłoszeń, dostałam kilka propozycji, następnie rozmowa przez skype i umowa podpisana. Jednak muszę zaznaczyć, że pomocą w znalezieniu mieszkania wykazał się nie tylko opiekun jak i również DBU. Obecnie intensywnie uczę się języka niemieckiego. Poza tym układam sobie w głowie listę spraw, które należy wykonać po przyjeździe typu: meldunek, konto bankowe, bilet miesięczny czy nawet systematyczność dotycząca platformy DBU.

Jeśli chodzi o samo pakowanie rozpocznie się zapewne dopiero przed samym wyjazdem 🙂

Pozdrawiam

Do zobaczenia!

Julita


2 myśli w temacie “Julita S. Gnatkowska, XVIII edycja

 1. Witam,
  tak oczywiście czytałam, szczególnie dobrze znana jest mi oczyszczalnia w Rowach. Dlaczego by nie badać THM-ów jeśli mowa o systemach zintegrowanych, czyli układach membranowych w połączeniu z procesami jednostkowymi tj. adsorpcja na węglu aktywnym?

  Dziękuje za zainteresowanie 🙂 i czekam na dalsze komentarze.

  pozdrawiam !

 2. Pani Julio,
  na wstepie wszystkiego dobrego i duzo zapalu w nowej pracy.
  jesli chodzi o UF w oczyszczalniach sciekow w Polsce, to szkoda, ze Pani nie miala okazji zadnej zobaczyc, bo sa i pieknie pracuja – Jonkowo k/Olsztyna – https://www.mos.gov.pl/g2/big/2010_12/bed1c4bd80d3a7326ae4fddd1317ab74.pdf czy Rowy – http://www.ekowodrol.pl/files/foldery/membranowa-oczyszczalnia-sciekow-rowy.pdf
  Ponadto THMow Pani nie usunie na UF czy RO, poniewaz zwiazki organiczne wegla ogolnego (OWO) w polaczeniu z wolnym chlorem sa za nie odpowiednie i tylko wegiel aktywny jest w stanie je usunac. Lampa UV tylko zabija poprzez rozdrobnienie mikrobiologi znajdujacej sie w wodzie/sciekach, ale takze nie usuwa.
  zycze duzo pomyslnosci.
  pb

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s