Seminarium jesienne 2014

Kolejne już seminarium jesienne Stowarzyszenia „Środowisko dla Środowiska” odbyło się w hotelu Lake Hotel w Dymaczewie pod Poznaniem. W piątek, do późnych godzin nocnych, odbywały się przyjazdy byłych stypendystów z licznych zakątków Polski i Europy. Większość obecnych stypendystów, także trafiła do hotelu późną nocą, busem z dworca w Poznaniu.

W sobotę po śniadaniu rozpoczęły się główne spotkania jubileuszowego seminarium. Jubileuszowego, ponieważ poza okazją do prezentacji obecnych stypendystów, miało miejsce świętowanie 50-lecia pracy zawodowej prof. Macieja Nowickiego – ojca stypendialnych sukcesów. Po wystąpieniu Prezesa Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska – Karola Mrozika oraz Sekretarza Generalnego DBU – dr Heinricha Bottermann, w kilku słowach każdy uczestnik stypendium przedstawił się w kilku słowach. Tegoroczne stypendium zgromadziło pełen wachlarz byłych stypendystów. Reprezentowane były zarówno pierwsze edycje, liczna ekipa edycji 7-mej, 10-tej, edycja 16-ta oraz najliczniejsza, tegoroczna edycja 17-ta.

Następnie odbyła się prezentacja obecnych stypendystów, którą brawurowo rozpoczął Roman. To z Romanem poznawaliśmy zasady konkurencji jakie prowadzą między sobą grzyby. Następnie z Kasia szukaliśmy najlepszych miejsc pod uprawę owoców i warzyw w samym centrum miasta, z Błażejem budowaliśmy wieżowce z drewna, z Sylwią oszczędzaliśmy energię w pasywnych domach, z Pawłem poruszaliśmy palący problem Energiewende, z Olą analizowaliśmy ciecze jonowe, wykorzystywane w walce z herbicydami, z Alanem badaliśmy toksyczność leków weterynaryjnych, z Natalią przekopywaliśmy kopalnie w potężne jeziora by na koniec, z Dorotą znaleźć najlepsze zastosowania dla biogazu.

Po obiedzie, odbył się wykład prof. Macieja Nowickiego pt. „25 lat Ochrony Środowiska w demokratycznej Polsce” a następnie odbyła się dyskusja na temat aktualnych problemów środowiskowych w Polsce, która z pewnością mogła trwać dłużej, jednak w planie nadszedł czas na realizacje niespodzianki dla prof. Nowickiego. Siłami byłych i obecnych stypendystów powstał album ze zdjęciami i życzeniami na kolejne, pełne sukcesów lata – prezent niespodzianka dla prof. Nowickiego. Także obecni stypendyści wyrazili swoją wdzięczność za wsparcie i podziękowali kwiatami Nicole Freyer Wille i Profesorowi. Po uroczystym świętowaniu i torcie na Jubileusz Profesora, odbyło się zebranie członków Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska, na którym nowi stypendyści mieli okazję dołączyć do Stowarzyszenia i poznać zasady oraz korzyści z tego wynikające.

Po kolacji w formie grilla i ogniska, do późnych godzin nocnych (i wczesnych porannych) byli i obecni stypendyści mieli okazje do wspólnego śpiewania, rozmów i zwiedzania okolicznych atrakcji przyrodniczych takich jak las i jezioro.

Ostatniego dnia w niedzielę, odbyła się wycieczka do Arboretum w Kórniku, gdzie mogliśmy podziwiać drzewa i krzewy z najodleglejszych zakątków świata. Po obiedzie, uczestnicy rozjechali się do swoich domów a 17 edycja wróciła do swoich miejsc praktyk. Rozpoczęły się odliczania do kolejnego seminarium jesiennego…

(Natalia Rytelewska, XVII edycja)

Posted in SdS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s