Błażej Jendrzejewski, Uniwersytet Techniczny w Monachium

Stypendium odbywam na Uniwersytecie Technicznym w Monachium na wydziale „Lehrstuhl für Holzbau und Baukonstruktion”.  Atmosfera oraz warunki pracy na wydziale spełniają wszelkie moje oczekiwania, zapewniając mi niezbędne zaplecze do prowadzenia projektu. W ramach stypendium zajmuję się kwestiami związanymi z technologią cross laminated timber (poprzecznie łączone drewno) oraz możliwości wykorzystania jej w polskich warunkach, w ujęciu ekonomicznym, technicznym oraz społecznym.

Poniższe zdjęcie przedstawia zdjęcie próbki płyty którą otrzymałem od firmy zajmującą się produkcją płyt CLT.

Na wydziale oprócz codziennej pracy związanej z życiem uczelni, prowadzone jest także wiele projektów budowlanych. Projekty wykonywane są zarówno na terenie Niemiec jak i innych krajów. Poniższe zdjęcia prezentują oddalone o 60 km od Monachium „miasto drewna”. Większość znajdujących się tam budynków była zaprojektowana przez wydział i wybudowana używając drewna jako głównego surowca budowlanego, w głównej mierze CLT.

 

Odbywając stypendium na uniwersytecie mam dostęp do wielu kursów języka niemieckiego przeznaczonych dla uczniów i pracowników uczelni. Spektrum kursów obejmuje wszystkie poziomy zaawansowania oraz intensywności nauki. Najbardziej odpowiednim dla mnie kursem jest kurs intensywny, w ramach którego zajęcia odbywają się przez kilkanaście godzin tygodniowo. Pozwoliło mi to osiągnąć znaczny progres w nauce języka niemieckiego.

W kwestii życia w Monachium nigdy nie można narzekać na nudę, w mieście organizowanych jest bardzo dużo wydarzeń w różnych dziedzinach.  Nie ma znaczenia co nas interesuje, gdyż bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Nawet będąc fanem surfingu, w Monachium mamy możliwość treningu na rzecznej fali wywołanej przez betonowy próg.  Nie ma więc problemu z uprawianiem praktycznie każdego sportu, a bliskość Alp jeszcze bardziej potęguje te możliwości.

Jedynym minusem na początku pobytu dla nowo przybyłych mieszkańców Monachium jest lekko problematyczna kwestia znalezienia zakwaterowania oraz jego cena. Osobiście nie miałem z tym problemu, gdyż po aplikacji i rozmowie kwalifikacyjnej zostałem przyjęty do Oskar von Miller Forum. Jest to jedyna na świecie tego typu forma niezależnej edukacyjnej inicjatywy sektora budowlanego, gdzie oprócz zakwaterowania, miejsca do nauki, rozrywki i pracy, realizowany jest także specjalistyczny wielopoziomowy program edukacyjny dla aktualnych mieszkańców. Celem tego programu jest zmniejszenie przestrzeni pomiędzy inżynierami, geodetami, architektami, oraz środowiskiem naukowym. Życie w Oskar von Miller Forum wypełnione jest wieloma wydarzeniami, takimi jak wykłady mieszkańców z dziedzin ich specjalizacji, wspólne inicjatywy kulturalne, konferencje, wykłady oraz dyskusje z goszczącymi profesorami. We wszystkich tych wydarzeniach formalnych oraz nieformalnych, głównymi meritami Oskar von Miller Forum jest kultywowanie nowych inicjatyw, umiejętności zespołowych, socjalnych, oraz budowy międzydyscyplinarnej i międzynarodowej sieci profesjonalnych kontaktów.

Podsumowując, mogę w pełni polecić przyszłym stypendystom Monachium jako miejsce odbywania praktyki. Jestem pewien, że spełni wszelkie wasze oczekiwania. Stypendium Deutsche Bundesstiftung Umwelt to nie tylko praca nad projektem i praca na instytucie. Podpierając się na doświadczeniach osób uczestniczących w poprzednich edycjach, jak i moimi własnymi, musze przyznać, iż ilość benefitów związanych z udziałem w programie stypendialnym DBU znacznie wykracza poza możliwość realizacji projektu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s