W zeszłą sobotę, 31 maja 2014, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 18 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Jak co roku mieliśmy na Pikniku swoje stoisko, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na przyciągające tłumy atrakcje solarne Grzegorza Brzozowskiego. Na stoisku zaprezentowaliśmy piekarnik solarny, w którym piekliśmy przez cały dzień zapiekanki (nakarmiliśmy chyba pół stadionu ;). Była też kuchenka solarna, w której próbowaliśmy zagotować wodę. Średnio nam to wyszło, ale kuchenka również cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
No i kolejny solarny hit – tor wyścigowy z samochodzikami z napędem na mini baterie fotowoltaiczne. Samochodziki przyciągały jak magnez chłopców małych i dużych, a mamy i żony mogły obserwować wyścigi odpoczywając przy naszym stoliku z wodą i witaminowymi cukierkami.
Jednak największą atrakcją była czapeczka z małym wentylatorkiem, również zasilana na baterie słoneczne. Czapeczkę przymierzał prawie każdy odwiedzający nasze stoisko, niektórzy robili sobie w niej zdjęcia, inni kręcili filmiki komórkami, a jeszcze inni rozkoszowali się po prostu powiewem, chłodzącym twarz w upalne popołudnie.
Nasze stoisko odwiedziło bardzo dużo osób, właściwie w każdym wieku. Pytano, czym się zajmuje Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska, jak wyglądają zasady programu stypendialnego realizowanego wspólnie z DBU, jak aplikować, o czym napisać projekt, co po powrocie do kraju, czy trzeba znać niemiecki, itd., itp…. Udzieliliśmy wszystkich informacji i mamy nadzieję, że tegoroczna liczba aplikacji do programu stypendialnego, pobije zeszłoroczny rekord 🙂
Odwiedziła nas także przedstawicielka Ambasady Niemieckiej. Dostaliśmy wyrazy uznania za naszą działalność oraz dużo miłych słów i pochwał za prowadzenie programu stypendialnego DBU. Na stoisko SdS zaglądał też Profesor Nowicki z rodziną, a nawet osobiście wyjaśniał potencjalnym kandydatom na stypendystów zasady funkcjonowania programu.
Tematem przewodnim Pikniku był w tym roku czas. Dla chętnych prowadziliśmy przez cały dzień otwarty quiz. Pytania nawiązywały do czasu w kontekście ochrony środowiska i podzielone były na trzy kategorie – łatwe, średnie i trudne. Za prawidłową odpowiedź uczestnik konkursu dostawał symboliczną nagrodę – pysznego, owocowego cukierka.
Naszymi stoiskowymi sąsiadami był Polski Związek Esperantystów, Instytut Optyki Stosowanej, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Polsko-Japońska Szkoła Technik Komputerowych.
Na Pikniku panowała jak zwykle rodzinno-naukowa atmosfera, pogoda była świetna, a tłum żądny wiedzy.
Dziękujemy całej tegorocznej SdS-owskiej ekipie, zaangażowanej w organizację Pikniku. Szczególnie dziękujemy Grzegorzowi, który nie tylko był głównym organizatorem udziału SdS w Pikniku Naukowym, ale też odniósł prawdziwe rany w piknikowym boju 🙂
Już dziś rozpoczynamy planowanie przyszłorocznego Pikniku – czekamy na Wasze propozycje, pomysły i zgłoszenia osób chętnych do pomocy w obsłudze naszego stoiska. Zainteresowanie jest duże, naprawdę warto!
Serdeczne gratulacje. Jak zawsze wiele radosci i profesjonalizmu! Pozdrawiam,