NIEBIESKA ŻABA

Dziś na spacerze moją uwagę przykuła niebieska żaba. W pierwszej chwili myślałam, że to popularna żaba trawna, tylko może trochę się pobrudziła siedząc w niespecjalnie przyjemnej kałuży, ale po bliższych oględzinach doszłam do wniosku, że to nie jest zwykła żaba 🙂 Zrobiłam jej sesję i w domu zabrałam się za szybki przegląd netu na temat niebieskich żab. Okazało się, że napotkany przeze mnie okaz to samiec żaby moczarowej w okresie godowym.

Żaba moczarowa (Rana arvalis) jest ubarwiona w różnych odcieniach brązu, ale w okresie godowym samce przybierają intensywnie niebieski, nawet turkusowy kolor.

Żaby moczarowe budzą się ze snu zimowego zazwyczaj na początku kwietnia. Ponieważ zimują na lądzie, od razu po przebudzeniu rozpoczynają wędrówkę do pobliskich stawów.  W tym okresie samce nie przybierają jeszcze barwy godowej.

Faza godowa rozpoczyna się dopiero po pewnym czasie po wejściu do wody, kiedy samce już ubarwią się na niebiesko, a u samic zakończy się owulacja. Żaby gromadzą się w czystych stawach, w płytkich i zacisznych miejscach ukrytych w trzcinach, pałkach wodnych i sitowiach.  Czasami samców na miejscu godowym jest tak dużo, że patrząc na staw z daleka widać wielką, niebieskawą plamę unoszącą się na wodzie.

Powolne zazwyczaj samce w czasie godów stają się bardzo ruchliwe i przez cały czas wydają krótkie odgłosy godowe o wysokich tonach, w różnych odstępach czasu, bardzo nierytmicznie. Mimo całego godowego zamieszania i euforii, samce przez cały czas zachowują czujność i bardzo łatwo się płoszą, znikając na dłuższą chwilę pod powierzchnią wody.

Żaby moczarowe, tak jak wszystkie inne gatunki płazów, objęte są w Polsce ścisłą ochroną gatunkową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.

literatura: www.plazy.xzd.pl


Jedna myśl w temacie “NIEBIESKA ŻABA

  1. Mielibyśmy więcej gatunków zwierząt gdyby ludzie dbali o środowisko. Zwracali uwagę na odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne….

    Pozdrawiam
    Norbert (SunAge)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s