Aachen, Akwizgran….Miasto starsze niż Polska…

Miesiąc temu przybyłam do Aachen, miasta które zostało założone jeszcze przed utworzeniem państwa polskiego. Ducha przeszłości czuć tutaj niemal wszędzie, ale zwłaszcza na zabytkowym rynku, gdzie znajduje się wyjątkowy ratusz, a zaraz za nim znana w świecie katedra. To tutaj na tyłach ratusza mieszczą się schody – miejsce spotkań młodzieży, czy punkt do którego przybywają okoliczni pracownicy by miło spędzić przerwę lunchową. To także jedno z moich ulubionych miejsc, gdzie można mnie niekiedy znaleźć w trakcie słonecznego dnia.

Aachen przywitało mnie przepiękną wiosenną pogodą. Miasto jest dość małe (bez problemu można przejść je na piechotę), ale za to przytulne. Warto podkreślić, że jest to zdecydowanie miasto studenckie: mieści się tu RWTH (Die Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen), oraz FH Aachen (Fachhochschule Aachen). (W ramach ciekawostki system szkolnictwa wyższego w Niemczech zakłada, że FH to szkoły z profilem technicznym, bardziej praktyczne niż typowe uniwersytety. Wśród studentów RWTH krążą jednak opinie, że to ich uczelnia jest najlepsza..;)

Staż odbywam na RWTH, które śmiało można nazwać jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w Niemczech. Katedra w której pracuję (Lehrstuhl für Landschaftsarchitektur) jest położona zaraz przy starówce. Obok mieści się też Pontstraße – typowa ulica studencka z wieloma kawiarniami, restauracjami, pubami… W katedrze panuje bardzo miła, niemal rodzinna atmosfera. Pracownicy imponują mi wiedzą i swoim różnorodnym doświadczeniem. Próżno tu szukać jednak ‘nadęcia’, gdyż wszyscy jesteśmy po imieniu i chętnie wychodzimy razem na lunch. Np. raz podczas takiego lunchu dowiedziałam się, że placki ziemniaczane je się tutaj z… musem jabłkowym!

W ramach stażu realizuję swój projekt badawczy, o którym nieco szerzej mam nadzieję napisać już wkrótce. Zaraz na początku pobytu sprawowałam też opiekę nad studentką z Estonii przygotowującą swoją pracę magisterską dotyczącą funkcjonowania ogrodów działkowych. Towarzyszyłam jej w wizjach lokalnych, a także z racji znajomości języka niemieckiego, przeprowadzałam wywiady z właścicielami, zarządcami, urzędnikami. Ponadto uczestniczę w życiu katedry, wspomagam w ramach potrzeby, a teraz powoli wdrażam się w swój projekt.

A że Aachen leży tak blisko Belgii, Holandii, Francji… mam nadzieję, że z zaoszczędzonych pieniędzy uda mi się w wolne weekendy zwiedzić nie jedno piękne miasto… Wszak podróże kształcą… 🙂

Katarzyna Bruszewska


7 myśli w temacie “Aachen, Akwizgran….Miasto starsze niż Polska…

 1. W tym roku w Aachen pod koniec kwietnia odbyła się konferencja Passivhaus Institut. To był mój ostatni tydzień stażu w Instytucie i strasznie się cięszę, że mogłam dzięki temu zobaczyć Aachen. Jeden z wieczornych eventów odbył się na ostatnim piętrze w ratuszu! (aż sama sobie zazdrościłam, że mogłam ratusz zobaczyć od środka- jest przepiękny). Z drugiej strony zazdroszcze tym, którzy swój staż mogli odbyć w miastach takich jak Aachen (Darmstadt to przy nich nudne i brzydkie miejsce …)

  1. Miło mi słyszeć, że Aachen się podobało 🙂
   Owszem, miasto jest całkiem przyjemne, przytulne, ładne. Można znaleźć kilka na prawdę ładnych miejsc. Póki co nie widziałam ratusza od środka…muszę nadrobić zaległości!
   Zapraszam więc serdecznie do Aachen 🙂 Na pewno jest to ciekawe miasto!

 2. Jadłam placki ziemniaczane z solą, z cukrem, z kiszoną kapustą, z cebulą, niektórzy jedzą z mięsem, ale z musem jabłkowym jeszcze nie próbowałam 🙂 Kolejny smak do odkrycia 🙂

  1. Póki co jeszcze nie odważyłam się na placki z musem jabłkowym, ale w sumie następnym razem czemu nie 🙂 Podobno to tutejszy tradycyjny sposób jedzenia ‚Reibkuchen’ 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s