W sercu Łużyc

W labiryncie rzek i jezior, między byłymi i obecnymi odkrywkowymi kopalniami węgla brunatnego znajduje się Großräschen – niewielkie,10 tysięczne miasteczko gdzie swą jedną z siedzib ma IBA -Internationale Bauausstellung Fürst-Pückler-Land 2000-2010, w której mam przyjemność odbywać swój stypendialny staż.

IBA łączy w sobie kreatywność i innowacje technologiczne, dając impuls do zmiany struktury i funkcji krajobrazu tak, by ułatwić i uprzyjemnić życie jego mieszkańcom. Moja praca dla IBA skupia się wokół dwóch obszarów: Metod rekultywacji i ponownego wykorzystania krajobrazu na przykładzie kopalni Welzow Süd oraz Dziedzictwa kulturowego i zaangażowania społecznego na przykładzie Förderbrücke F60 oraz Energiefabrik Knappenrode.

Moim zadaniem jest przygotowanie zaleceń i wytycznych dla wykładowców przyszłych studiów „Post-mining development”, które mają ruszyć, na razie w fazie eksperymentalnej,we wrześniu na Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym w Cottbus – Senftenberg.

Natalia Rytelewska


10 myśli w temacie “W sercu Łużyc

 1. Dzieki za wpis I czekamy na wiecej info. Brzmi duzo ciekawiej niz tradycyjny instytut, jak duza masz swobode w definiowaniu tematyki?

  1. dość dużą, co ma wady i zalety, bo z jednej strony mam duże pole do popisu jeśli chodzi o zakres wyboru projektów i literatury na której ma bazować część zajęć a z drugiej trudno z wielkiej dziedziny jak rekultywacja terenów pokopalnianych znaleźć to co najciekawsze i najważniejsze. na szczęście, program ma bazować na problemach i projektach dotyczących tylko Łużyc i najbliższych okolic (chodzi o pokazanie,ze to miejsce jest najlepsze do nauki tej tematyki,co ma być konkurencyjne dla innych programów w Niemczech i Europie), więc znajomość tutejszych, regionalnych problemów bardzo pomaga.

 2. Na szczęście po angielsku. Powodem może być to, że te studia to wynik kooperacji na skalę światową, od Chin przez Polskę i Czechy na RPA kończąc 🙂

 3. Polecam masę pofermentacyjną z biogazowni na bioodpady komunalne czy np. stabilizat z instalacji fermentacji przy MBP do rekultywacji. Czy tam się to stosuje i jakie mają doświadczenia? Chętnie dowiem się czegoś na ten temat. A odnośnie wiatraków i farm PV na takich terenach to w Brandenburgii istnieją takie tereny – po byłej bazie wojsk sowieckich- tam jest największa obszarowo na świecie farma PV.

  1. Podobno w Polsce jest bardzo duży opór na wykorzystanie terenów powojskowych. To, że zarządzającymi takimi ternami nie chcą wiatraków, mogę zrozumieć (bo niestabilny grunt, może tereny lotnicze itp.), ale fotowoltaika chyba mogłaby sobie tam stanąć…
   A jak jest z dostępem do sieci na terenach powojskowych, bo na poprzemysłowych chyba nie ma z tym problemu?

 4. Temat naprawdę świetny i myślę, że w Polsce też można dużo zrobić, w zakresie rekultywacji terenów pokopalnianych i generalne poprzemysłowych. Sama kiedyś zastanawiałam się nad zrobieniem analizy możliwości wykorzystania terenów poprzemysłowych i powojskowych pod budowę farm wiatrowych, ale temat jakoś rozszedł się po kościach 🙂

  A co do eksperymentalnych wykładów – brzmi naprawdę super 🙂 Też będziesz wykładać?

  1. Na szczęście nie będę musiała wykładać, tylko stworzyć coś na kształt programu studiów na pierwszy semestr, a w początkowej fazie wezmę tam udział jako student. Będą mieli rok by sprawdzić jak to wszystko działa i czy się sprawdza a od września 2015 ruszą już studia w swoim normalnym trybie, czyli jako płatne i zaoczne.

   1. „Post-mining developement” – czy studia będą po angielsku? Pytam tak z ciekawości, bo z moich doświadczeń wynika, że ciężko w Niemczech znaleźć wykłady po angielsku. Może na dużych uniwersytetach, w dużych miastach jest ich więcej, w Osnabrueck po angielsku było tylko „Cognitive science”, a w grupie językowej sami potencjalni psychiatrzy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s