Seminarium wprowadzające dla XVII edycji

Tradycyjnie przed rozpoczęciem swojego  pobytu w Niemczech  każda edycja Programu Stypendialnego Europy Środkowowschodniej DBU odbywa seminarium wprowadzające. XVII edycja została zaproszona do miasta siedziby fundacji DBU Osnabrück w dniach 3-6 marca 2014 r.

Większość tegorocznych stypendystów zdecydowała się na wspólną podróż pociągiem wraz koordynatorem z ramienia SdS Grzegorzem Brzozowskim-Zabost. Podróż zaczęła się w poniedziałek 3. marca o 5:55 na dworcu Centralnym w Warszawie i po ponad godzinnej przerwie na przesiadkę i chwilę wypoczynku w promieniach wiosennego, berlińskiego słońca zakończyła się z niemiecką punktualnością o 15:51 w Osnabrück.

Na dworcu  polska grupa została przywitana przez dr Nicole Freyer-Wille z DBU i pozostałych uczestników seminarium czyli stypendystów z Bułgarii, Serbii i Węgier. Następnie cała grupa została przewieziona do Georgsmarienhütte pod Osnabrück do Katolickiego Ośrodka Edukacyjnego Haus Ohrbeck. Pierwszy wieczór to oficjalne powitanie przez przedstawicieli DBU oraz przedstawienie się przez każdego z uczestników i wspólna integracja przy szerokiej gamie napojów przygotowanych przez organizatorów, w której każdy znalazł coś dla siebie.

Drugiego dnia grupa została przewieziona do siedziby fundacji, gdzie miało miejsce powitanie przez nowo wybranego sekretarza generalnego DBU dr Heinricha Bottermanna. Następnie prof. dr. Wahmhoff, kierownik Wydziału Badań Środowiska i Ochrony Przyrody, opowiedział o historii, celach i projektach realizowanych przez DBU. Przy okazji przekazał wiele ciekawych informacji ,jak choćby fakt, że fundacja powstała z pieniędzy uzyskanych przez rząd federalny z prywatyzacji kopali soli Salzgitter AG. Fundusze przekazane zostały jednorazowo, natomiast środki finansowe na dalszą działalność, czyli m.in. wspieranie projektów środowiskowych, fundowania Deutche Umweltpreis i stypendiów pochodzą z racjonalnych inwestycji na rynku finansowym.

Następnie stypendyści mieli czas oraz okazję zobaczyć interaktywną wystawę pod tytułem KonsumKompass składającą się z 16 wielkich toreb symbolizujących zakupy, przedstawiających różne aspekty zrównoważonej konsumpcji. Zwiedzający mogą się dowiedzieć skąd pochodzą dżinsy i telefony komórkowe, z jakich materiałów i w jakich warunkach zostały wyprodukowane. Po wyśmienitym obiedzie cała grupa została zabrana na zwiedzanie miasta pod opieką przewodnika, który przybliżył ciekawostki z historii oraz współczesnego życia miasta, jak choćby to, że dawniej domy na ulicach nie miały numerów tylko specjalne znaki, czy też to, że obecnie w Osnabrück produkowane są euro monety.

Trzeci dzień seminarium rozpoczął się od spraw formalnych związanych z codziennym funkcjonowaniem w Niemczech. W związku z czym omówiono kwestię obowiązku meldunkowego, założenia odpowiedniego konta bankowego, korzystanie z pakietu ubezpieczeń zdrowotnych i odpowiedzialności cywilnej oraz związane z tym zawiłości. Dodatkowo przedstawiono sposoby na tańsze podróżowanie po Niemczech koleją i samochodem przez popularny w tym kraju system ogłoszeń internetowych o wspólnej podróży. W drugiej części dnia zorganizowano wizytę w Museum am Schölerberg ze stałą wystawą pod nazwą „Wszechświat pod naszymi stopami” przedstawiającą różne aspekty powstawania, rozwoju i znaczenia gleby. Ciekawostką muzeum jest funkcjonujące na jego terenie zoo zwierząt podziemnych. Zwiedzający przemierzając podziemny labirynt mogą podpatrywać życie szczurów, chomików i piesków preriowych.

Ostatni dzień seminarium to czas pożegnania i rozjazdu stypendystów do miast swojego pobytu. Każdy stypendysta wyposażony w bilet kolejowy zakupiony przez DBU udał się w drogę, by na dobre zacząć realizować swój projekt.

Zapraszamy do galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia z pobytu wprowadzającego XVII edycji.

A wszystkich stypendystom życzymy powodzenia w realizacji ich projektów badawczych 🙂

Trzymamy kciuki i czekamy z niecierpliwością na pierwsze relacje z pobytu w niemieckich instytucjach 🙂

 

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s