Anna Czerwińska – Passivhaus Institut, Darmstadt (XVI edycja)

Tytuł projektu:

Contemporary house as energy saving, storing and producing device- German pattern of a sustainable house and its validity in Polish circumstances.

Współczesny dom jako maszyna oszczędzająca, przechowującą  oraz produkująca energię. Niemiecki standard domu energooszczędnego oraz jego przełożenie na warunki panujące w Polsce.

Praktykę w ramach stypendium Deutsche Bundesstiftung Umwelt odbyłam w Instytucie Domów Pasywnych (Passivhaus Institut) w Darmstadt. Jako architekt byłam w szczególności zainteresowana praktycznym podejściem do projektowania i budowy domów o wysokim standardzie energetycznym. Staż w Instytucie dał mi możliwość brania udziału w certyfikacji wielu projektów, które taki standard spełniają- daje to dużą wiedzę o rozwiązaniach pożądanych w budownictwie energooszczędnym. Poza pracą przy certyfikacji projektów oraz systemów konstrukcyjnych stażysta dostaje wiele innych zadań związanych z działalnością Instytutu. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest udział w konferencji organizowanej co roku przez Passivhaus Institut. Jest to jedna w swoim rodzaju możliwość słuchania wielu prelekcji oraz poznania ludzi, którzy przyjeżdżają (nie w przenośni, a dosłownie z całego świata) by podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Praca w Passivhaus Institut to czas w którym stażysta ciągle uczy się czegoś nowego, ale nie jest pozostawiony sam sobie- opiekun stażu jak i inni pracownicy służą pomocą i wiedzą.

Czas spędzony w Darmstadt zaliczam do udanych, chociaż miasto na pierwszy rzut oka wygląda „niepozornie”. Jest tutaj wielu studentów, dlatego nie brakuje klubów, kawiarni, festiwali muzycznych, itp. Dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu istnieje dużo parków, skwerów, typowych dla Niemiec ogródków piwnych, itp…. W pobliżu Darmstadt znajduję się kilka ciekawych miast: finansowa stolica Niemiec- Frankfurt, Heidelberg czy Mainz (wszystkie polecam zobaczyć). Dla miłośników architektury też się coś znajdzie- budynek projektu Hundertwassera oraz kilka obiektów zaprojektowanych przez samego Neuferta, który niegdyś wykładał na tutejszym uniwersytecie 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s