Recycling Band

Jako fanka muzyki instrumentalnej oraz działaczka ekologiczna, po ujrzeniu występu Recycling Band w „Mam Talent”, nie mogłam spać spokojnie… Recycling Band doszli do finału programu Mam Talent grając na instrumentach zbudowanych z odpadów – dość  niespotykane połączenie 🙂 Dlatego postanowiłam poprosić chłopaków o udzielenie krótkiego wywiadu. Panowie się zgodzili i dziś na naszym blogu prezentujemy Recycling Band – kapelę o wielu obliczach. Świetnie grają,  dbają o środowisko i są do tego mega przystojni…. Czego chcieć więcej? 😉

Oto oni – Recycling Band!

Kamil Kędzierski – mam 23 i jako jedyny z osób grających w naszym projekcie, nie uczęszczałem do szkoły muzycznej. Uczę się na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie oraz na Politechnice Rzeszowskiej. Oprócz gry na gitarze projektuję oraz realizuję projekty nowych instrumentów.

K.KĘDZIERSKI

Piotr Bolanowski – mam 23 lata, studiuję fortepian jazzowy na Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z wieloma muzykami, zespołami. W Recycling Band zajmuję się sferą muzyczną, komponuję oraz gram na instrumentach klawiszowych oraz na bitmaszynie.

P.BOLANOWSKI

 Dominik Stankiewicz – 23 lata, studiuję perkusję jazzową na Akademii Muzycznej w Krakowie. W Recykling Band zajmuje się współtworzeniem utworów i gram na Odpadowej Perkusji, jak również pomagam w ulepszaniu i wymyślaniu nowych rozwiązań do tego instrumentu.

D.STANKIEWICZ

Maciej Pierzynka – mam 23 lata, studiuję na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i chociaż nie gram w zespole na żadnym instrumencie, obecnie pełnię rolę konstruktora instrumentów, kierowcy i wsparcia technicznego w trakcie koncertów.

SONY DSC

Opowiedzcie krótko, jak doszło do tego, że zaczęliście razem działać, wspólnie coś tworzyć?

 Przede wszystkim jesteśmy kolegami. Myślę, że od tego trzeba zacząć 🙂 Większość z nas znała się na długo przed założeniem zespołu. Wspólne studia, pasja, zainteresowania. Tak naprawdę zespół liczy bardzo wiele osób. Każda osoba, która nas wspiera podczas budowy, koncertów, jest członkiem projektu.

Podejrzewam, że w takim razie zespół z dnia na dzień się rozrasta J A jak zaczęła się Wasza przygoda z recyklingiem? Mieliście jakąś inspirację, czy może to był  przypadek?

 Kamil: Wydaje mi się, że był to przypadek. Razem z Maćkiem uwielbiamy majsterkować. Przed instrumentami powstawały różne przedmioty codziennego użytku, które zazwyczaj budowane były z tego co mamy pod ręką, niepotrzebnych już nikomu rzeczy. Tak też jest z instrumentami. Materiały których używamy najczęściej to butelki, wiaderka, puszki, części rowerowe, stare meble.

Skąd bierzecie surowce?

Kamil: Pierwsze instrumenty powstawały z tego, co znaleźliśmy z Maćkiem w piwnicy i na zewnątrz pod blokiem. Kolejne często przy pomocy naszych znajomych, którzy to obdarowywali nas garnkami, puszkami, itp. – długo by wymieniać. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za to. Raz byliśmy nawet na złomowisku 🙂

Czy możecie tworzyć instrumenty w każdym miejscu, czy może potrzebujecie do tego warsztatu i specjalnych narzędzi?

 Kamil: Oczywiście potrzebne są nam odpowiednie narzędzia. Marzy nam się własny warsztat i kompletny zestaw narzędzi. Połowa instrumentów powstała u Maćka w kuchni (około 1×2 m.). Dziś pracujemy u mnie w pokoju (około 2×4 m.). Oczywiście na każdy koncert wieziemy ze sobą skrzynkę z narzędziami, aby w razie jakiekolwiek awarii być w stanie dokończyć koncert.

Nie mam zielonego pojęcia o budowie instrumentów, więc mogę sobie jedynie wyobrazić, jak bardzo skomplikowana to sprawa. A który z instrumentów stwarzał Wam najwięcej problemów?

 Maciek: Klawisz, który miał swoją premierę w półfinałach Mam Talent jest zdecydowanie najtrudniejszą konstrukcją, jakiej się podjęliśmy. W trakcie budowy wynikały coraz to nowsze problemy związane z daną częścią. Już na starcie musieliśmy się nagłowić nad problemem solidnego mocowania klawiszy, a największą „górką” był sam mechanizm szarpiący struny.

Dominik: Przy perkusji wciąż dążymy do stabilności i wytrzymałości instrumentu, ponieważ działają na niego największe siły, a nie jest to proste jeżeli materiałem są śmieci.

No właśnie, w końcu to „drugie życie” odpadów. Jak długo żyją Wasze instrumenty, jak wygląda ich wymiana, doskonalenie, modyfikacja?

 Kamil: Można powiedzieć, że każdy instrument dojrzewa. Po pierwszym jego koncercie wychodzą wszystkie wady. Wtedy trzeba z powrotem zabrać instrument do warsztatu. Wiadomo, pierwsze nasze instrumenty nie były zbyt trwałe. Pierwszy koncert naszej perkusji wyglądał tak, że w pewnym momencie bębny się poprzewracały, a Dominik musiał dokończyć numer na ziemi. Na inny koncert zabrałem ledwo co skończoną gitarę – z pośpiechu nie zdążyłem wyszlifować progów które zostały zrobione ze szprych rowerowych. W efekcie drugą połowę koncertu musiałem grać z plastrami na rękach. Człowiek uczy się na błędach. Dziś takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Na pytanie czy nasze instrumenty są trwałe, odpowiedziałbym, że tak. Na trzy z sześciu gitar musiałem nanieść poprawki, perkusja przeszła dwie gruntowne modernizacje, a instrumenty są używane w sposób intensywny przez cały rok.

To rzeczywiście długo. Szczerze mówiąc spodziewałam się, że powiesz mi, że większość z nich jest jednorazowa :). A z których jesteście dumni najbardziej?

 Maciek: A z którego dziecka najbardziej dumny jest ojciec? 🙂 W każdy ze swoich instrumentów wkładamy dużo serca, wysiłku i zaangażowania. Często są to krew, pot i łzy, ale kiedy usłyszy się pierwsze dźwięki nowo powstałego instrumentu, czuje się wielką dumę. Najbardziej utkwiły mi w pamięci pierwsze dźwięki gitary basowej, czyli pierwszej konstrukcji grającej, która wywołała w nas wielką euforię 🙂

Czytałam na Waszej stronie, że dajecie koncerty, również podróżując po Europie. Jakie są Wasze wrażenia?

 Piotrek: Każdy wyjazd na koncert jest dla nas kolejnym doświadczeniem. Pamiętam pierwsze grania, kiedy nikt z zespołu nie miał jeszcze opanowanego rozkładania instrumentów. Mowa tu przede wszystkim o odpadowych bębnach, które przed każdym koncertem są ustawiane przez 3 osoby. Nie było nigdy koncertu, który pozostałby dla nas obojętnym. Za każdym razem cieszymy się i dobrze bawimy na wyjazdach. Prawie zawsze spotykamy się z sympatią ludzi którzy bardzo dobrze odbierają zarówno same instrumenty, jak i naszą muzykę. Na wakacjach jeździmy grać na „streeta” – rok temu byliśmy we Włoszech,  w tym roku udało się nam zaliczyć Niceę i Cannes w południowej Francji. Bardzo fajnie jest wzbudzać zainteresowanie osób, które prawdopodobnie nigdy nie miały stycznością z taką formą kultury.

Osobiście uważam, że Wasza muzyka to świetny sposób na promowanie ekologicznego stylu życia. A czy Wy odczuliście na własnej skórze, że przyczyniacie się do promocji recyklingu?

 Maciek: Tak, szczególnie komentarze znajomych – „O, to ten od śmieci!” 🙂 A mówiąc poważnie – ekologia nie jest nam obojętna. Zdajemy sobie sprawę, że nasz projekt może przyczynić się do szerzenia idei segregacji i przetwarzania odpadów. To właśnie dzięki idei, którą staramy się promować, dostrzegają nas organizatorzy festiwali poświęconych recyklingowi. Takie festiwale to dla nas świetna okazja na dalszą promocję, dodatkowe koncerty i realizowanie naszego projektu i pasji. Poza tym jest to dla nas szansa na pokazanie w mediach, co robimy, a więc okazja do trafienia z naszym projektem do szerszej publiczności.

Wspominacie o koncertach. Ciekawi mnie, czy na Waszych instrumentach jesteście w stanie zagrać każdy rodzaj muzyki?

 Piotrek: Bardzo dobre pytanie. Każdy z naszych instrumentów posiada określoną barwę, możliwości techniczne, które diametralnie różnią się od instrumentów fabrycznych. Jest to dla nas świetna sprawa, ponieważ możemy kreować także swój niepowtarzalny styl muzyczny. Największym wyzwaniem było dla nas to, w którą stronę pójść aby brzmienie instrumentów najbardziej pasowało do stylistyki muzycznej. Zagrać możemy oczywiście jej każdy rodzaj, ale często jest tak, że musimy z niektórych wpływów rezygnować, ponieważ nie współgra to z naszym brzmieniem. Wielokrotnie mieliśmy na próbach sytuacje, gdzie ktoś wpadł na całkiem fajny pomysł, ale nie udało się go zrealizować przez instrumenty. Do tej pory nie wykrystalizowaliśmy stuprocentowo własnego stylu i to jest w tym wszystkim najlepsze 🙂

No tak, nieustannie odkrywacie się  na nowo 🙂 A co gracie najchętniej?   

Piotrek:  Jeżeli pytasz o stylistykę, to nie jestem w stanie odpowiedzieć, ponieważ w naszej muzyce przewija się naprawdę dużo nurtów muzycznych. Jeżeli miałbym zgeneralizować to na pewno będzie w tym dużo groove-u :). Często wplatamy w to elementy muzyki elektronicznej, orientalnej, ostatnio wykorzystujemy bitmaszynę, gdzie używamy pociętych sampli wokali, odgłosów, efektów. Ukończyliśmy budowę „klawiszona” (instrumentu klawiszowego ze śmieci) i jego ciekawe brzmienie pozwala nam na wykorzystanie coraz to nowszych stylistyk.

Na Waszej stronie zamieściliście informację, że wkrótce wydacie poradnik tworzenia instrumentów. Czy istnieje szansa, że uchylicie rąbka tajemnicy i dacie przepis na jakiś prosty instrument, na coś, co każdy może sobie w domu zrobić?

 Kamil: Podręcznik mamy napisany w 90%, ale cały nasz wolny czas poświęcamy budowie nowych instrumentów oraz muzyce. Szczerze mówiąc, trochę o nim zapomnieliśmy i nie wiem, kiedy znajdziemy czas na jego wydanie. Co do przepisu, to trochę ciężko go streścić. Nasz podręcznik liczy na dzień dzisiejszy około 60 stron, a nie jest jeszcze skończony. Często mailujemy z osobami, które idą w nasze ślady i budują swoje instrumenty z dziwnych rzeczy. Najczęściej piszą, gdy napotkają jakiś problem i są ciekawi, jak my sobie z nim poradziliśmy. Zawsze odpisujemy i mamy z tymi osobami kontakt, więc śmiało można do nas pisać :).

To naprawdę świetnie, że inni idą w Wasze ślady. Idea drugiego życia odpadów znajduje dzięki Wam coraz szersze grono propagatorów, a dodatkowo uprzyjemniacie ludziom życie swoją muzyką – bo gracie naprawdę rewelacyjnie 🙂

Dzięki za wywiad i powodzenia!

 Również dziękujemy. Zapraszamy na naszą stronę www.recycling.republika.pl gdzie w dziale „Jak pomóc?” można znaleźć informacje o przedmiotach, które są nam potrzebne do dalszej budowy. To tak dla osób które chcę mieć wkład w naszą prace :).

Na naszym facebooku można śledzić nasze nowe projekty i pomysły.

https://www.facebook.com/pages/Recycling-Instruments-Recycling-Band/202028229882311?ref=ts&fref=ts

Występ Recycling Band w finale Mam Talent:

http://mamtalent.tvn.pl/uczestnicy,1896,p/recycling-band,1941.html

ZAPRASZAMY DO GALERII, GDZIE ZOBACZYCIE ZDJĘCIA ZESPOŁU ORAZ INSTRUMENTÓW:

Wszystkie informacje i zdjęcia zostały udostępnione i opublikowane przez  SdS za zgodą Recycling Band.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s